Intervjuu omanikuga: miks ta loetles oma 123 000 eurose BMW küljel üles auto kõik vead ja mis saab edasi?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

“Juba palusin tagastada raha või anda meile korralik auto, aga midagi ei tulnud välja,” lausus auto omanik. Sõiduki eest pakuti 80 000 eurot, kuid sellega ei tahtnud omanik leppida, kuna uue auto hinnaks on ligi 173 000 eurot.

Eesti teedel sõidab ringi üks 7. seeria BMW, mille eest pidid omanikud välja käima 123 000 eurot. Autoga on nüüdseks sõidetud napilt üle 50 000 kilomeetri ning selle aja sees on lagunenud kõik, alates mootorist ja lõpetades kõikide sensoritega. Asjal ei paista aga lõppu, sest just nüüd tuleb autol välja vahetada ka käigukast.

See on salongi demoauto

Õnnetu auto saaga algas 2016. aastal, mil omanik selle endale soetas. Tegu oli salongi demoautoga ja ostmise hetkel oli sellega läbitud 12 000 kilomeetrit. 3000 õnnelikku kilomeetrit hiljem algasid aga mured, mis jätkuvad tänase päevani.

Kõige tõsisemad probleemid, millega on tulnud tegeleda, on mootorivahetus, kompressori vahetus, roolilati vahetus ja praegu eesootav käigukasti vahetus.

Kõik parandused on läinud küll garantiiremondi alla, kuid omanik märkis, et tal on auto remondi pärast tulnud juba enam kui 25 korda sõita taksoga, ühe sõidu hinnaks ligi 20 eurot.

Foto: Reddit

“Ei saa kasutada autot normaalselt, iga kord on mingi jama,” lausus omanik ja märkis, et näiteks pärast mootori vahetust tekkis autos vibratsioon, mida pole kolme kuu jooksul suudetud korda teha. Selle probleemiga on hoolduses käidud juba neli korda ning peagi tuleb minna ka viiendat korda.

Uskumatu probleemide jada

Aga mis siis autoga lõpuks ikkagi juhtus? Pange end valmis, sest jutt on pikk.

Esimesed murepilved hakkasid kogunema juba paar kuud pärast auto ostu, 2016. aasta lõpus. Esmalt purunes uuena tundunud autol juhiistme ventilaator. Esimene märk kõigest ülejäänust, mis saama hakkas.

Kuu aja pärast, umbes 2017. aasta veebruaris, hakkas konarlikel teedel kostuma võõrast müra, mis kostis juhiistme juurest. Auto võeti garantiiremonti. Seal vahetasid tehnikud ka turbo jahutusvoolikud.

2017. aasta mais ootas autot kolmas garantiiremont. Seekord läks rivist välja elektrooniline salongilõhnastaja. Garantii korras parandati lõhnastaja ja vahetati ühtlasi ka termostaat.

Mõni aeg hiljem lakkas salongilõhnastaja taas töötamast, samuti ka ka juhiistme regulaator.

Õnnetu BMW garantiitööde dokumendid.

Lugu jätkus veel kaks korda, oktoobris ja detsembris, taas garantiiremondiga “tühja-tähja pärast”, nagu selgitas juhtunut auto omanik.

Jõulukuuskede särast inspireerituna hakkas aastavahetuse paiku helendama kogu armatuurlaud. 43 559-kilomeetrise läbisõidu järel läks auto taas garantiiremonti.

Ja siis tuli siiani kõige suurem mure. Ühel hommikul katsel autot käivitada kostis kapoti alt arusaamatu heli ja vali müra. Oli aeg välja vahetada mootor, milleks kulus viis nädalat.

Läbisõidul 51 080 kilomeetrit vahetati välja roolilatt. Siis teatas auto veast raamis, diagnoositi probleem kompressori töös. Välja vahetati turbo mõlemad õlimagistraalid. Läbisõidul 55 776 kilomeetrit sattus auto taas teenindusse vibratsioonide tõttu keres, mille allikat BMW spetsialistid seniajani leidnud pole.

Nüüd on aga aeg välja vahetada käigukast.

Autot tagasi ei võeta

Võib tekkida küsimus, miks nii katkist autot lihtsalt tagasi ei anta ja raha tagasi ei küsita. Selgub, et see plaan pole auto omanikule võõras, kuid müüja ei soovi maksta auto eest sellist summat, nagu soovitakse.

“Juba palusin tagastada raha või anda meile korralik auto, aga midagi ei tulnud välja,” lausus auto omanik.

Sõiduki eest pakuti 67 500 eurot, kuid sellega ei tahtnud omanik leppida.

Kuna auto omanik on kulutanud palju aega ja närvirakke, kulutanud raha tõlketöödele ja advokaatidele, siis sooviks ta sõiduki eest saada vähemalt 85 000 eurot ning võtta kasutusse sama auto diisel-demomudeli, mis maksab 117 800 eurot. Viimane hinnapakkumine, mis autoomanik sai, oli 80 000 eurot, seega tuleks diiselauto puhul ikkagi maksta veel ligi 40 000 eurot hinnavahet.

Probleemiks on ka see, et auto on ostetud firma nimele. Oleks auto ostetud eraisikuna, siis oleks omaniku sõnul müüja ammu pidanud auto välja vahetama, praegu ei jää tal üle aga muud kui rääkida, et auto kvaliteet ei ole kuidagi vastav makstud hinnale.

5 nädalat ilma autota

Auto omanik tunnistas, et sõidukit parandatakse korralikult garantiiremondi raames, kuid ta leidis, et ilmselt on põhjuseks see, et automüüja teaks, et muidu on ees kohtutee.

See, et remont tehakse, aga garantiikorras, ei tähenda, et kõik hästi oleks. Näiteks võttis mootori vahetus aega viis nädalat, kuigi algselt lubati, et see võtab aega kaks-kolm nädalat. Kõikide teiste remonttööde peale on kokku kulunud umbes 23-25 päeva.

“See on minu teine ja viimane BMW,” tunnistas auto omanik ja märkis, et ka esimese sõidukiga oli probleeme, kuna kaskoremont võttis aega tervelt viis kuud.

Automüüja: klient ei hoia sõidukit heaperemehelikult

Eesti BMW edasimüüja Inchcape Motors Estonia Tallinna esinduse juhataja Toomas Pärna sõnas, et on tõesti kahetsusväärne, et antud sõidukil on esinenud tehnilisi rikkeid, kuid kõik need on kõrvaldatud ja ligi poolteist aastat hiljem peale kasutatud sõiduki ostu lepingust taganemiseks ja kogu ostusumma tagasimaksimiseks, nii nagu klient seda soovis, põhjus puudub.

Ta märkis, et auto müüdi antud kliendile 2016. aasta septembris kasutatuna läbisõidul 12 000 km ja selle aasta märtsis ehk peale poolteiseaastast ekspluatasiooni läbisõidul 45 500 km teostati tootja kulul mootori vahetus.

“Vastab tõele, et antud sõidukil on garantiikorras vahetatud 2 aasta jooksul veel 8 detaili ja tootja tehnilise aktsiooni korras tehtud turbo jahutustorude vahetus ning seda on rohkem kui tavaliselt. Kuid siinjuures tuleb arvestada ka asjaoluga, et tegu on tehniliselt ülikeerukate lahendustega, rohkete sõiduturvalisuse-, juhiabi- ja mugavusfunktsioonidega autoga,” lisas ta.

Ta märkis, et mida rohkem tehnikat ja uudseid lahendusi, seda suurem on tõenäosus, et kusagil võib tekkida tõrge. “Nii näiteks on antud sõidukil teostatud õhuionisaatori ja juhiistmetuulutuse ventilaatori remont, tagaruloode standardiseerimine ja adaptiivse õhkveermiku nivood automaatselt reguleeriva kompressori vahetus,” ütles ta.

Pärna lisas, et enamusel sõidukitest sellised funktsioonid puuduvad üldse. Ka on kliendi nõudmisel otsitud naginaid ja vibratsioone, mis on tihti raskesti tuvastatavad ja mõõdetavad ning hinnang nende vastavusele lubatule ja tegelikule olemasolule subjektiivne.

Ta märkis, et autoomanik on liialdustega rääkinud garantiiremontide hulgast ja jätnud mainimata, et tema kasutuses olnud 2 aasta jooksul on kolmel korral teostatud tema poolt tekitatud vigastuste järgseid kereremondi-ja värvitöid ning ühel korral velje sirgestamist koos rehvi vahetusega. “Need faktid viitavad samas kahjuks ka auto mitteheaperemehelikule ekspluateerimisele, millest omakorda võivad osad tehnilised probleemid alguse saada,” ütles ta.

“Oleme omaltpoolt teostanud kõik tööd korrektselt ja vastavalt tootja ettekirjutustele. Meie poolt kliendile pakutud tagasiostuhind lähtub hetke turuhinnast ületades seda ja on hea pakkumine,” märkis ta.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.