Liinibussidele lisati andurid, mis hakkavad teeolusid mõõtma ja edastama

Foto: Hans Lõugas

Liiklejatele ja teehooldajatele võimalikult kiire info edastamiseks libedaks või lumiseks muutunud teelõikudest, paigaldati Lux Expressi busside külge teeolusid jälgima hakkavat viis tarka andurit ning õige pea saavad andurid veel kuus selle ettevõtte bussi, mis sõidavad Tallinna-Tartu, Tallinna-Pärnu ja TallinnaNarva maanteel, kirjutab Tartu Postimees.

Testimine on kestnud mitu aastat

Tegemist on maanteeameti, riigi ettevõtte AS-i Teede Tehnokeskus ja Lux Expressi koostööprojektiga, mis sai alguse kolm aastat tagasi.

Lux Expressi juhatuse liige Paul Kristjan Lilje rääkis, et 2016. aastal katsetati kõigepealt ühe anduriga, mis mõõtis vaheldumisi tee seisukorda Tallinna-Riia, Tallinna-Vilniuse ja Tallinna-Peterburi liinil sõitnud bussidel. 2017. aastal tõsteti andur ümber Tallinna-Tartu bussile, kus see kogub infot praegugi.

Andur edastab infot üks kord sekundis

Targad andurid mõõdavad põhimaanteedel teeolusid ning saadavad andmed teede infosüsteemi kord sekundis. Teede tehnokeskuse projektijuht Märt Puust selgitas, et kui andur tuvastab teel libeduse või tiheda lumesaju, edastab süsteem vastava hoiatuse automaatselt teehooldajale, kes peab sellele kiiresti reageerima. Ka kasutavad süsteeme Lux Expressi dispetšerid, kes teavitavad muutlikest teeoludest teisi bussijuhte.

Andur on sisuliselt kaamera, mis suudab mõõta tee temperatuuri ja tuvastada teele tekkinud vee-, jää- või lumekihti. Et andur mustaks või kahjustada ei saaks, on see mõnikümmend sentimeetrit pika toru sees, mis seatakse bussi põhja külge. «

“Andur paigaldatakse bussile vasaku esiratta lähistele ning edasi toimetab see seal ise, bussijuhil ei ole tarvis midagi teha,” täpsustas Puust.

Esialgu kolm põhimaanteed

Praegu sõidavad anduriga bussid kolmel kõige tihedama liiklusega põhimaanteel. “Et saada võimalikult operatiivselt täpseid andmeid, tuleb andurid paigaldada ikkagi neile masinatele, mis on pidevalt sõidus. Seepärast osutusidki valituks Lux Expressi bussid,” selgitas Puust.

Ta lisas, et andurid pole just kuigi odav lõbu ning tugimaanteedel teeolude mõõtmiseks on vaja partnerit, kes kindlatel kellaaegadel sobivat marsruuti iga päev sõidaks.

“Kõige lihtsam andur, mis mõõdab tee temperatuuri, maksab 2000 eurot, ning see, mis edastab kõik olulised andmed ning teeb ka teeoludest pildid, maksab ligi 8000 eurot,” märkis Puust.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.