4 õpetust, kuidas alkomeetrit õigesti kasutada

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Foto: PM/Scanpix

Oluline! Kui sul on tunne, et sa ei ole vormis, siis ära sõida. See on esimene tõde, ükskõik, mida näitab alkomeeter.

Alkomeeter peaks ideaalis olema iga auto kohustusliku varustuse hulgas, nagu tulekustuti või apteek. Seniks aga on saabuva jaanipäeva ja üldse suvise vabama oleku künnisel hea üle korrata mõned põhilised tõed ja tarkused, mida alkomeetrite puhul silmas pidada ja kuidas sobivat välja valida.

Alkomeetrite täpsus sõltub esmalt kasutatavast tehnoloogiast ja koostekvaliteedist ning igapäevaelus suuresti tema kasutamisest. Laias laastus saab jaotada need kaheks: tõsised masinad ja “mängualkomeetrid”. Viimased võivad sulle anda õige näidu, aga tõenäosusprotsent on tunduvalt väiksem. Mänguasjad oleme sellest loost välja jätnud ja keskendume korralikele vahenditele.

1. Aeg. Saavutamaks võimalikult korrektset tulemust, peab olema tarbimisest möödas vähemalt 30 minutit. Kui puhuda varem, ei tarvitse alkohol olla veel veres. Kui puhuda kohe, siis võib olla suus veel alkoholiosakesi, mis näidu lakke ajavad.

2. Keskkond. Odavamate alkomeetrite näitu võib mõjutada ka ümbritsevas õhus olevad muud osakesed (gaas, sigaretiving jms), seega püüdke need faktorid välistada.

3. Korrektne puhumine. Alati tuleb alkomeetrisse puhuda õhku kopsudest, hingates enne sügavalt sisse ja seejärel mõõduka tugevusega (nagu vilistades) alkomeetrisse. Täpsust mõjutab ka puhumisaeg. See peaks olema vähemalt 4,5 sekundit, kuna väiksema aja jooksul ei jõua inimene reeglina välja puhuda kogu kopsudes olevat õhku. Samuti peab olema kaugus alkomeetrist õige.

Inimese hingeõhk on 1 cm kaugusel huultest 34 kraadi. Temperatuuri kõikumine 1 kraadi võrra mõjutab aga joobenäidu hindamist hingeõhu järgi 6,8%.

4. Kalibreerimine. Jah, see on tüütu kohustus. Aga alkomeetri ainus mõte on välistada joobes juhtimine, mitte lihtsalt kindalaekas. olemas olla Kalibreerimine tagab, et näit on nii korrektne kui vähegi võimalik ning paar korda aastas seda teha lasta ei ole ületamatu pingutus.

Millist alkomeetrit valida?

Lihtne vastus on muidugi see, et valige kõige parem, sest isegi tippklassi elektrokeemilised alkomeetrid maksavad mitu korda vähem, kui üks võimalik trahv ka kerges joobes sõitmise eest. Inimkahjudest ei ole mõtet rääkidagi.

Kui aga napsuvõtmist väga tihti ette ei tule ning pigem on vajadus kontrollida järgmise päeva jääknähte, siis sobib väga hästi ka natuke odavam masin. Oluline on siiski, et sellel oleks Eesti Alkomeetrite Müüjate Liidu tunnustus ning pakutaks järelhooldust ja kalibreerimisteenust.

Tuntuim bränd Eestis on Alcoscan, mille tootevalikusse kuuluvad kaks oksiidpooljuhtanduriga (soodsamad) ja elektrokeemilise anduriga (kallimad) alkomeetrid. Võrreldes pooljuhtoksiidanduriga alkomeetritega tagab elektrokeemiline tehnoloogia ühtlasema täpsuse ja stabiilsema kalibreeringu järgmise hoolduseni.

Alcoscan 2700 on odavaim taskualkomeeter ja kuulub C-täpsusklassi, mis tähendab, et maksimaalne viga kalibreerimispunktis on 10-13%. Selle hind on 59 eurot.

Alcoscan Secret on parima hinna-kvaliteedi suhtega oksiidpooljuhtanduriga kvaliteetalkomeeter, mis kuulub B täpsusklassi. Hinnaks 99 eurot.

Alcoscan Pluto on soodsaim elektrokeemilise anduriga alkomeeter ja kuulub samuti B täpsusklassi. Sama mõõtetehnoloogiat kasutatakse ka politseiseadmetes. See tagab ühtlasema täpsuse mõõtevahemikus 0,00-4,00 promilli ja stabiilsema kalibreeringu järgmise hoolduseni. Hind 159 eurot.

Alcoscan Style on A täpsusklassi alkomeeter, maksimaalne viga kalibreerimispunktis on 3-5%. Suurem elektrokeemiline andur tagab parema täpsuse ja stabiilsuse. Komplektis on lisaks plastist vibratsioonikindel hoiukarp. Hinnaks 199 eurot.

Siin olid välja toodud levinumad mudelid erinevatest hinnaklassidest, mida on võimalik Eestist kohe saada. Müügil on ka politseis kasutusel olevad alkomeetrid hinnaga 390-590 eurot ja ikkagi on need tõenäoliselt odavamad, kui üks keskmine joobes peaga saadud trahv või põhjustatud liiklusõnnetus.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.