Autoeksperdi blogi

Akuga või akuta: Millist käivitusabi enne talve soetada?

Foto: Scanpix/RIA Novosti/Maksim Bogodvid.

Akuga seotud probleemid muutuvad ilmade jahenedes aktuaalsemaks, kuigi ka suviselt kuumade ilmade korral võib auto ootamatult mitte käima minna.

Käivitusabi läheb vaja ka linnainimesel

Enamikele inimestele seostub käivitusmuredega esimese asjana krokodillide ehk käivituskaablite kasutamine. Tänapäeva sõidukites võib aga käivituskaablitega valesti voolu andmisest tekkinud pinge kõikumine põhjustada erinevaid lisaprobleeme, eriti just auto elektroonikaga.

Tunduvalt ohutum ja mõistagi ka kindlam on soetada endale säärasteks juhtumiteks kaasaskantav käivitusabi, millest enamik toimivad ka akulaadijana. Autodes, millega sõidetakse tihti just lühemaid otsi ja mis pikki maanteelõike pigem harva näevad, pole enamasti ka aku sajaprotsendiliselt laetud. Sel põhjusel sobib käivitusabi hästi ka linnainimese sõidukisse.

Akuga või akuta?

Käivitusabisid on mitmesuguseid ja üheainsa parima leidmine on suhteliselt võimatu ettevõtmine, sest lõpuks taandub kõik ikkagi otseselt kasutaja eelistustele ja vajadustele. Liigitada saab käivitusabisid tüübi järgi: akuga ja akuvabad. Akuga käivitusabisid tuleb teatud aja tagant laadida, eriti peale nende kasutamist.

Akudega käivitusabide puhul tasuks kindlasti pöörata tähelepanu aku kvaliteedile. Parimatel säärastel käivitusabidel on Hawker Enersys akud, mis püsivad laetuna võrdlemisi pikka aega ja ei vaja seega iga mõne kuu tagant laadimist.

Lisaks akudega käivitusabidele on olemas ka ultrakondersaatori põhimõttel toimivad akuvabad käivitusabid. Säärased seadmed sobivad hästi näiteks diiselmootoritega sõidukite käivitamiseks, kuna võtavad arvesse, et enne mootori käivitamist on vaja ka süüteküünlaid soojendada.

Akuvaba käivitusabi saab käivitamiseks tegelikult voolu sõiduki enda pooltühjalt akult, mille abil suudab seadeldis sõidukile käima minemiseks piisavalt energiat anda. Selline lahendus tähendab, et pole vaja muretseda käivitusabi laetuna hoidmise pärast – seda võib aastaringselt autos hoida ja häda korral on see kohe käepärast võtta ning voolu andmiseks praktiliselt valmis.

Heida pilk Autoeksperdis pakutavatele käivitusabidele lähimas kaupluses või e-poes!

Märksõnad: , ,
Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.