Autoeksperdi blogi

Autoekspert: mida tähendavad tähised õlikanistrite peal?

Foto:Shutterstock.

Autopoes võib mootoriõlide lett silme eest päris kirjuks võtta. Erinevate tootjate, numbrite, tähiste ja sertifikaatide hulk on küll suuresti abiks oma autole sobiva õli leidmisel, ent suudab ka parasjagu segadust tekitada.

Õli eesmärgiks on auto mootori liikuvaid osi määrida ning seda nii kuumadel suvepäevadel kui ka suurte miinuskraadidega talvel. Hindamaks õli efektiivsust ongi paika pandud kindlad tähised, näiteks 5W40, 10W40 või 0W30.

Kui viimasest loetelust võtta näite aluseks õli 10W40, siis esimene number 10 näitab õli voolavust madalatel temperatuuridel. Sealt tuleb ka tähis “W”, mis märgib talve (winter). Markeering 10W näitab seega, et õli suudab hästi määrida –25 kraadi juures, tähisega 5W õli aga –30 kraadi juures ning 0W –35 kraadi peal.

Nagu arvata võib, tähendab W-le järgnev number õli voolavust kõrgematel temperatuuridel. Sellisel juhul peab õli parimate määrimisomaduste säilitamiseks omama teatud viskoossust ehk paksust. Mida suurem number, seda paremini õli 100kraadise töötemperatuuri juures määrib.

Enamik sõiduautosid saavad ideaalselt hakkama 40-tähisega õlidega, ent jõudlusepoolse suunitlusega, tuunitud või õhkjahutusega mootorid võivad vajada õli, mille tähises on 50 või 60.

Lisaks kasutatakse Euroopas müüdavatel õlidel ACEA (Euroopa Autotootjate Ühing) kvaliteeditunnuse süsteemi, mille alusel jaotatakse mootoriõlid nelja kategooriasse: A (bensiinimootorid), B (sõiduautode diiselmootorid), C (katalüsaatoritega mootorid) ning E (raskeveokite ja suuremate masinate diiselmootorid). Sõiduki liigi (näiteks A) järel on õli kvaliteeti tähistav number 1 – 5.

Autole sobiva õli saab tavaliselt teada käsiraamatust, ent selle puudumisel on enamasti abiks internet või viimase ametliku õlivahetuse järel autole paigaldatud kleeps. Kui õlivahetus võetakse ette ise, saab õli tellida näiteks Autoeksperti veebipoest.

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.