Autokülmik on palju praktilisem tarvik, kui esmapilgul tundub

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Kestev kuumalaine paneb aina rohkem mõtlema autokülmiku soetamisele. Isegi paaripäevane reis kodumaal tähendab rohket vedelikutarbimist ja kaasavõetud toidukraam ei tarvitse paari tundigi soojas autos vastu pidada.

Autokülmiku soetamine on enamikel seni jäänud põhjenduse taha, et kui tihti seda ikka vaja läheb? Kui aga natuke laiemalt mõelda, kui autoga reisimine, siis tegelikult on külmikutel ja külmakastidel palju praktilisem mõõde ning tihti ei ole ka see sõna “auto” seal ees üldse nii määrav.

Igapäevane abiline

Kõige odavam ja lihtsam variant on plastikust külmakast. Neid on erineva tugevuse ning suurusega ja lisaks autos kasutamisele, on neid hea kaasa võtta ka randa või mujale loodusesse, kus palju kõndimist  ei ole. Lisaks jahedusele, ei pea muretsema ka selle pärast, et kajakad või pisemad loomad teie eemaloleku ajal mingi peo korraldaksid.

Eriti praktiline on selline kast suvel koguaeg autos hoida ja kinnitusvahendite abil turvaliselt pagasiruumi paigutada. Palaval päeval on peale poeskäiku jahedust nõudvad asjad hea just sinna panna ja ei pea paaniliselt kohe koju kihutama. Võib näiteks rahulikult ujumas ära käia. Samuti saab seal hoida toiduaineid, mis on õrnemad ja ei taha järgmised mitu tundi muude asjade vahel raputamist saada.

Kuldne kesktee

Enne päris tõsiseid külmikuid on veel termokapid. Need on võrdlemisi lihtsad ja välimuselt tavalistele plastikkastidele sarnased, kuid väike seadeldis kaane küljes suudab läbi auto voolusüsteemi kasti sisu teatud määral jahutada ning seega lisab oluliselt praktilisust.

Tavaliselt mõõdetakse seda nii, et mitu kraadi suudab kast hoida välistemperatuurist jahedamat keskkonda. Lihtsamatel on see tavaliselt 12-18 kraadi ehk, kui väljas on 30 kraadi, siis kast suudab hoida umbes 15 kraadist temperatuuri. Muus osas kehtib kõik, mis eelmises lõigus kirjas. Arvestada tuleb muidugi, et elektriga toimivat seadet ei tohi vihma kätte jätta.

Kallimatel termo-elektrilistel kastidel on ka soojendusfunktsioon, mida saab kasutada sooja toidu transportimiseks või siis toidu soojendamiseks jahedamal perioodil. Ümbritsevast keskkonnast suudab termo-elektriline isoleeritud kast temperatuuri tõsta kuni +65C kraadi.

Külmik suvekodusse

Natuke tõsisemad kompressorkülmikud täidavad juba päris külmkapi funktsioone. Ainult autos kasutades on selline soetus tõesti mõistlik vaid mitmenädalapikkuse autoreisi puhul või elukutselisel juhil, kes peab sageli teel olles oma toidukraami külmas hoidma.

Küll aga tekib lisafunktsioon siis, kui teil on suvekodu või plaan pikemalt sellises kohas aega veeta, kus statsionaarne külmik puudub.

Kuna enamikel neist on pistik ka 230V vooluvõrgu jaoks, siis olete saanud omale minikülmiku, mis toanurgas rahulikult kasvõi nädalaid võib toimetada ning olulise toidukraami õigel temperatuuril hoiab. Vajadusel suudavad need ka kuni -20 kraadi külma teha, seega ka sügavkülmiku funktsioon on olemas.

Mine uuri poest, milline variant võiks just sulle sobida ning löö mitu kärbest korraga.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.