Hea või halb: kas auto kojamehi tohib talvel ööseks üles jätta? 

Kojameeste ööseks püstisesse asendisse jätmine kahjustab neid.Foto: Shutterstock

Taevast tulev lumi või jäävihm on üks tüütumaid asju, mis autoomanikke talvel kimbutavad. Enne sõidu alustamist tuleb kõigepealt alustada auto puhastamisest. Ja kui veel kojamehed on kinni jäätunud, on asi puhta hull, kuna jõuga kangutades või kaabitsaga kraapides võib klaasipuhasteid hoopis kahjustada.

Paksu jääkihi vastu aitab spetsiaalne sulataja

Üks võimalus täiesti jäätunud klaasipuhastite lahtisaamiseks on kasutada spetsiaalset jääsulatamise toodet, mis jää hetkega sulatab ning kojamehed vabastab.

On tõsi, et jääsulataja kasutamine on mõneti tüütu ja ka kulukas. Seega võiks seda kasutada tõeliste ekstreemolude puhul, kui kojamehi ja esiklaasi katab nii paks jääkiht, mida kraabitsaga lõhkuda ei taha.

Keemias ja füüsikas rohkem kodus olevad autoomanikud võivad jääsulataja ka koduste vahenditega valmis meisterdada. Aga peab veenduma, et komponendid ei lõhuks sõidukit rohkem kui jää ise. Näites võib äädika kasutamine kojamehi kahjustada.

Kojamehekatted kaitsevad kummist osasid

Jäätumise ennetamiseks võib ka osta spetsiaalsed katted, mis ongi mõeldud kojameestele ning aitavad ära hoida klaasipuhastite jäätumist. Jah, suure lumesaju puhul võivad kojamehed lume alla jääda, kuid kummist osad jäävad siiski kahjustamata.

Lisaks kojamehekattele võib kasutada ka kogu autot katvat katet. Nii jääb kogu esiklaas lumest ja jääst puhtaks ning kojameeste pärast pole hommikul vaja muretseda.

Küll aga on soovitav vältida kojameeste püstisesse asendisse jätmist, mis on siiani üsnagi levinud komme. See võib küll vältida nende jäätumist, kui kahjustab kojamehi õpuks rohkemgi. Vastu klaasi suruv vedru venib välja ja lõpuks ei pühi hästi ka uued labad.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.