Kaks olulist nüanssi, mida jalgrattatulesid valides silmas pidada! 

Mida jälgida jalgrattatulede valimisel?Foto: Depositphotos

Ilm kisub küll jahedamaks, kuid jalgrattahooaeg pole veel läbi! Just praegu on hea aeg kontrollida, kas oled kaasliiklejatele ka õhtuhämaruses hästi nähtav. Järgnevalt mõned soovitused!

Tuled – mis on kohustuslik? 

Hämaral ajal ja halva nähtavuse (udu, tugev vihm, lörts) korral peavad jalgrattal põlema ees valge tuli ja taga punane tuli. Lisaks on hea, kui jalgrattur kannab erksaid või reflekteeruvast ehk tagasipeegeldavast materjalist rõivaid. Eriti oluline on see maanteel sõites, kus näiteks paksu udu korral on ratturit väga raske märgata. 

Kuidas tulesid valida? 

Kvaliteetne jalgratta esituli aitab sul märgata eesolevaid ohte, näiteks teekonarusi, auke, loomi vms. Piisavalt hea nähtavusega tagatuli aitab aga kaasliiklejatel sinuga varakult arvestada. Just seetõttu on oluline, et tulede valimisel ei oleks hind ainsaks kriteeriumiks. 

Paarieurone “hiinakas” võib küll tunduda hea diilina, kuid ei pruugi omada vajalikke sertifikaate ja IP-d ehk veekindlust. Eesti kliimas on hea, kui nii ratta esi- kui tagatuli oleksid tähisega IP44, mis tagab turvalisuse ka vihmasel sügispäeval. Näiteks Osrami tuledel on see olemas, lisaks on need vastavuses Saksamaa liikluseeskirjadega (StVZO) ning omavad K-märgist. K-tähis näitab, et tuli on seaduslik. Üle-euroopaline tähis on E. 

Kas teadsid? Osrami esituledel on automaatne režiim – mida pimedamaks läheb, seda rohkem hakkab tuli automaatselt valgust näitama.

Nõuetele vastav jalgratas:

  • ees valge helkur;
  • taga punane helkur;
  • kollased/valged kodarahelkurid;
  • töökorras pidurid;
  • signaalkell;
  • ees valge ja taga punane tuli (pimedal ajal ja halva nähtavuse korral). 

Allikas: liikluskasvatus.ee 

Enne talve 

On ka neid, kellel kestab rattahooaeg läbi aasta, kuid enamiku jaoks lõpeb see enne talve. Mida on oluline teha enne ratta talvepuhkusele saatmist? 

  • Puhasta korralikult. Ratas tuleb korralikult puhastada, sest rattale kinnitunud tolm ja pori kivistuvad pika seismise ajal. 
  • Õlita. Ratta liikuvad osad tuleb määrida või õlitada. Kindlasti veendu, et enne seda on ratas korralikult puhastatud ja kuivatatud.
  • Lase spetsialistil üle vaadata. Aastas korra võiksid lasta ka spetsialistil rattale pilgu peale visata, et pidurid ja kõik muud tehnilised osad oleksid töökorras. Nii on ratas igati uueks hooajaks valmis! 
  • Stabiilne temperatuur. Rattale ei sobi pidev külma ja sooja vaheldumine. Võimalusel hoia jalgratast siseruumis, kus temperatuur palju ei kõigu. 

Jalgrattale vajalikud hooldusvahendid ja tarvikud leiad siit

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.