Kevad koputab juba uksele: 4 asja, mida enda sõiduki juures üle vaadata 

Foto: Shutterstock.

Iga autoomanik võiks vähemalt kord kvartalis oma sõiduki kriitilise pilguga üle vaadata ning eriti sobilik on seda teha just enne uue aastaaja algust. Kuna tasapisi hakkab kätte jõudma kevad, siis on praegu täpselt õige aeg enda autole pilk peale visata ja veenduda selle seisukorras.

Millele tuleks tähelepanu pöörata?

Lase kliimaseade üle kontrollida

Kliimaseade on enamiku autode lahutamatu osa ning tõenäoliselt ei kujuta paljud suvisel perioodil ilma selleta sõitmist isegi ette. Samas talvel külmade ilmadega me kliimaseadet taga ei igatse ja olulist tähelepanu sellele ka ei pööra. 

Tasub aga teada, et tihtilugu ei põhjusta kliimaseadmele probleeme mitte liigne, vaid just nimelt vähene kasutamine. Sageli kipub kliimaseadmes olev külmaine talve jooksul mingil määral vähenema, mistõttu on mõistlik lasta see kevade eel kindlasti mõnes teeninduses üle vaadata. Seal juba kontrollitakse ka muid potentsiaalsed rikkeid, mis võivad põhjustada kliimaseadme mittetöötamist. 

Pese auto korralikult puhtaks 

Me kõik oleme kuulnud, et talvine teede soolamine ei mõju auto kerele kuigi hästi. Kui sool on juba mõnda aega kerel pesitsenud, siis lõpuks võib endast märku anda kurikuulus rooste. 

Rooste tekkimiseks on vaja lisaks soolale ka värvikahjustusi auto kerel. Seda kõike on võimalik ennetada, kui pesed oma auto peale talve möödumist korralikult puhtaks. Ära unusta ka põhja alt põhjalikult pesta.

Puhtaks pestud autokere vaata korralikult üle ja kontrolli ega sel ei ole värvikahjustusi või roostet. Kui leiad mõne kahjustuse, siis on targem see kohe likvideerida. Probleemi edasilükkamine ainult kiirendab rooste levikut ning kere seisund muutub aina viletsamaks. 

Kevadele mine vastu töökorras jahutussüsteemiga

Jahutussüsteemi korrasolek on tähtis muidugi igal aastaajal, kuid eriti oluline roll on sellel soojemate ilmade saabumisel, kui välisõhk mootorit enam niivõrd ei jahuta. 

Kui autoga sõidetakse ainult lühikesi otsi, siis külmade ilmadega ei jõua mootor tihtipeale õiget töötemperatuuri saavutadagi. Sellest tulenevalt ei pruugi autoomanik arugi saada, et sõiduki jahutussüsteem ei tööta korralikult.

Soojemate ilmadega juhile enam nii lihtsalt ei andestata ning vigase jahutussüsteemi korral võib mootor õige ruttu üle kuumeneda. Niisiis tuleks esmalt üle kontrollida jahutusvedeliku tase ja jälgida, et kuskil poleks leket. Seda saab igaüks lihtsasti ka omal käel teha. Igaks juhuks on mõistlik lasta autoteeninduses kontrollida ka teisi jahutussüsteemi komponente.

Lumi ja jää kiirendavad kojameeste kulumist

Talvel peavad kojamehed rinda pistma jää, lume, soola ja muu sodiga, mis nende tööiga tunduvalt lühendavad. Tihti muutuvad kojameeste kummiribad ajaga rabedaks, mistõttu ei suuda need enam esiklaasi korralikult puhtaks teha. 

Kevadele omaselt kohtab aina tihedamini ka päikest ning kui kojamehed teevad oma tööd kehvasti, siis on juhi nägemisväli esiklaasist oluliselt halvem. Soovitatavalt võiks auto kojamehi vahetada vähemalt kaks korda aastas: kevadel ja sügisel.

Autoeksperdi tootevalikust leiab näiteks Bochi, Valeo ja Denso kojamehi. Kui sa pole kindel, millised kojamehed Sinu sõidukile sobivad, siis küsi julgelt nõu lähimast Autoeksperdi kauplusest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.