Autoeksperdi blogi

Kõige kindlam viis vältida napsus peaga rooli istumist

Tore on inimesi usaldada ja tihti ei ole juht võibolla teadlikki, et eelmise õhtu mõnus jõmin on veel promillina veres.

Sellises olukorras rooliistumise vältimiseks on tänapäeval võimalik sõidukile paigaldada seade, mis teeb enne käivitamist puhumiskontrolli ehk teisisõnu alkolukk. Sõiduki käivitamine võimaldatakse alles pärast alkoholivaba tulemust näitavat puhumist.

Kus on alkoluku kasutamine eriti oluline?

Näiteks selline Drägeri seade koosneb kahest osast: käsiseadmest ja keskseadmest. Seade nõuab juhilt puhumisproovi enne mootori käivitamist. Puhumisproovi põhise mõõtmistulemuse alusel keskseade kas lubab või keelab sõiduki käivitussüsteemi toite.

See on vajalik eelkõige nendel aladel, kus joobes juhtimine on eriti ohtlik (suured veoautod) või on seotud näiteks reisijateveoga. Alkolukk aitab ettevõtetel kaitsta töötajaid, reisijaid ja kaupu alkoholi tarbimisega seotud õnnetuste eest.

Ilmastik ja muud tegurid tulemust ei mõjuta

Seade võtab väga vähe voolu. Dräger Interlocki voolutarve puhkeolekus on alla 1 mA ning sõidu ajalgi on voolutarve madal. See ei mõjuta kuidagi sõiduki kasutusvalmidust. Seade toimib töökindlalt ja kiiresti temperatuurivahemikus -45 °C … 85 °C ja on seega kiiresti kasutusvalmis nii pakase kui ka palavuse ajal.

Seadme kalibreerimist ja hooldus teostatakse kord aastas Drägeri volitatud töökojas.

Elektrokeemiline andur mõõdab just alkoholi. Süsteem tagab, et väljahingatavas õhus olevad muud ained ei moonuta mõõtmistulemusi. Sama täpset anduritehnikat kasutatakse ka korrakaitsjate kasutatavates alkomeetrites.

Andmeid näevad vaid volitatud isikud

Kõik seadme kasutamisega seotud sündmused talletatakse keskseadmes. Nende hulka kuuluvad puhumisproovi andmised ja/või andmata jätmised, mõõdetud alkoholisisaldused, mootori käivitumised ja väljalülitused ning võimalikud manipuleerimiskatsed. Andmete lugemiseks ja hindamiseks on vaja eriõigusi, eritarkvara ja vastavat riistvara.

Eratarbeks, mõneks juhtumiks aastas, ei ole selline seade ilmselt mõistlik ja parem oleks soetada käsialkomeeter.

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses