Autoeksperdi blogi

Kontrolli ise üle: mida enne ülevaatusele minekut auto juures teha?

Foto: Shutterstock.

Teadupoolest peavad sõidukid, mis on saanud vanemaks kui 10 aastat, ette võtma korra aastas retke tehnoülevaatuspunkti, et kontrollida tehnilist seisukorda. Uuematel autodel on ettenähtud külastus iga kahe aasta tagant. 

Selleks, et mingeid üllatusi ei tekiks ning korduvale ülevaatusele ei saadetaks, tasub auto ise enne põhjalikult üle kontrollida. 

Vaata üle, kas kõik sõiduki tuled (ära unusta numbrilaua valgustust) on terved ja töötavad korrapäraselt. Sealjuures veendu ka helisignaali ja kojameeste seisukorras. Kui tunned, et pidurid on natuke vanaks jäänud või käsipidur pole päris enam “kännu taga”, siis tõenäoliselt ülevaatusele pole mõtet kohe minna.

Veermikku on tavakasutajal ise mõnevõrra raskem kontrollida. Kui aga kuuled ebaharilikku häält veermikus, siis võiks selle kindlasti enne ülevaatusele minemist kõrvaldada.

Kontrolli üle kõik vedelikud. Kui avastad, et näiteks sinu sõiduki mootoriõli, jahutusvedelik, pidurivedelik või roolivõimuõli tase pole päris normis, võib tegemist olla mingisuguse lekkega. 

Veendu, et sõiduki rehvid vastaksid nõuetele ning ei ületaks määratud kulumispiiri (suverehvid 1,6 mm ja talverehvid 3 mm). Sõidukite heitgaaside- ja müranormid peavad samuti vastama standarditele. Nõuetele mittevastav saaste ja müra tekivad reeglina vigase väljalasketorustiku tõttu.

Muuhulgas kontrolli auto hädavajalikku turva- ja ohutusvarustust. Ülevaatuspunktis vaadatakse üle, kas kõik turvavööd toimivad korrektselt. Samuti peavad autos olema tõkiskingad, ohukolmnurk ja tulekustuti. 

Suuremate ja ülejõukäivate remonditöödega saab alati pöörduda ka töökoja poole, kes teeb sõiduki ülevaatuseks korda. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.