Puust ja punaseks: kuidas alkomeetrit kasutada, et näit oleks võimalikult korrektne?

Alkoreid
Foto: Scanpix/Postimees/Andres Haabu.

Oluline! Kui su enesetunne ütleb, et sa ei ole vormis, siis ära sõida, ükskõik, mida näitab alkomeeter.

Jaanipäev on kohe-kohe käes ning ajalugu on näidanud, et just sel perioodil kasvab drastiliselt liikluses joobes juhtide hulk. Nii iseenda kui ka teiste liiklejate jaoks on oluline, et kõik inimesed istuvad rooli kaine peaga. Parim viis peojärgsel hommikul enda seisundi kontrollimiseks on alkomeetriga joobeastme mõõtmine.

Alkomeetrite täpsus sõltub esmalt kasutatavast tehnoloogiast ja koostekvaliteedist ning igapäevaelus suuresti tema kasutamisest. Laias laastus saab jaotada need kaheks: tõsised masinad ja “mängualkomeetrid”. Viimased võivad sulle anda õige näidu, aga tõenäosusprotsent on tunduvalt väiksem. Mänguasjad oleme sellest loost välja jätnud ja keskendume korralikele vahenditele.

Aeg

Saavutamaks võimalikult korrektset tulemust, peab olema tarbimisest möödas vähemalt 30 minutit. Kui puhuda varem, ei tarvitse alkohol olla veel veres. Kui puhuda kohe, siis võib olla suus veel alkoholiosakesi, mis näidu lakke ajavad.

Keskkond

Odavamate alkomeetrite näitu võib mõjutada ka ümbritsevas õhus olevad muud osakesed (gaas, sigaretiving), seega püüdke need faktorid välistada.

Korrektne puhumine

Alati tuleb alkomeetrisse puhuda õhku kopsudest, hingates enne sügavalt sisse ja seejärel mõõduka tugevusega (nagu vilistades) alkomeetrisse. Täpsust mõjutab ka puhumisaeg. See peaks olema vähemalt 4,5 sekundit, kuna väiksema aja jooksul ei jõua inimene reeglina välja puhuda kogu kopsudes olevat õhku. Samuti peab olema kaugus alkomeetrist õige.

Inimese hingeõhk on 1 cm kaugusel huultest 34 kraadi. Temperatuuri kõikumine 1 kraadi võrra mõjutab aga joobenäidu hindamist hingeõhu järgi 6,8%.

Kalibreerimine

Jah, see on tüütu kohustus. Aga alkomeetri ainus mõte on välistada joobes juhtimine, mitte lihtsalt kindalaekas olemas olla. Kalibreerimine tagab, et näit on nii korrektne kui vähegi võimalik ning paar korda aastas seda teha lasta ei ole ületamatu pingutus.

Millist alkomeetrit valida?

Lihtne vastus on muidugi see, et valige kõige parem, sest isegi väga korralikud alkomeetrid maksavad mitu korda vähem, kui üks võimalik trahv ka kerges joobes sõitmise eest. Inimkahjudest ei ole mõtet rääkidagi.

Kui aga napsuvõtmist väga tihti ette ei tule ning pigem on vajadus kontrollida järgmise päeva jääknähte, siis sobib väga hästi ka natuke odavam masin. Oluline on siiski, et sellel oleks Eesti Alkomeetrite Müüjate Liidu tunnustus ning pakutaks järelhooldust ja kalibreerimisteenust.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.