Kuidas aru saada, et piduriklotsid vajavad vahetust?

Uuematel autodel on juba piduriklotside juures spetsiaalne andur. Vanematel autodel aga säherdune süsteem siiski puudub ning lähtuda tuleb teistest märkidest.Foto: Shutterstock.

Auto pidurisüsteem üks olulisemaid asju, millele sõiduki kuluosade juures tähelepanu tuleks pöörata. Kõige tihemini kuluvad selle juures enamasti piduriklotsid. Uuematel autodel on juba piduriklotside juures andur, mis annab kulumisest märgutulega armatuurlaual teada. Vanematel autodel aga säherdune süsteem siiski puudub ning lähtuda tuleb teistest märkidest.

Alla 3 millimeetri tuleks juba välja vahetada 

Olenevalt sõidukist on silmaga võimalik piduriklotsi kulumist näha isegi ratast alt võtmata. Lihtsam on seda loomulikult teha siis, kui ratas on alt ära võetud. Jälgida tuleb piduriklotsi paksust seal, kus see kettaga kontaktis on.

Piduriklotside paksused võivad küll erineda, kuid reeglina ei tohiks see vähemalt alla 3-5 millimeetri olla. Vaadata tuleks klotsi kulumist nii ühelt kui teiselt poolt ning seda kõikide rataste puhul.

Silmaga on võimalik hinnata ka auto velgedele ja piduriketastele tekkinud piduritolmu hulka, ent see meetod on üsnagi umbkaudne ning ei anna väga täpselt aimu, kas on aeg klotse vahetada.

Paljudel piduriklotsidel on olemas kulumisindikaator, mis näitab, kas klots tuleks välja vahetada. Üldjuhul kuluvad kiiremini eesmised pidurid, kuna pidurdades kaldub sõiduki raskus ettepoole. 

Kriuksumine ja vibreerimised

Piduriklotside kulumisest võib märku anda ka metalne kriuksumine piduripedaalile vajutades. Seda häält tekitab kulunud klotside piduriketta vastu hõõrdumine.

Lisaks võib kulumisest saada aimdust ka piduripedaali vibreerimise läbi, ent seda võib põhjustada ka mõni muu probleemne osa.

Kõik senised meetodid käivad ketaspiduritega sõidukite kohta, sest trummelpidurite kulumist pole võimalik lihtsasti silmaga ilma ratast ja trumlit lahti võtmata kontrollida. Kõige lihtsam variant trummelpiduritega sõiduki kontrolliks on mõne hoolduse käigus lasta töökojas pidurisüsteem üle vaadata.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.