Kuidas autot pukseerida ja millisel puhul seda teha ei tohi

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Foto: Arvo Meeks, Valgamaalane / Scanpix Baltics

Enamik inimesi saanud autokoolist teoreetilised teadmised pukseerimise kohta, aga pole kunagi seda tegema pidanud.

Puksiirköie ükskõik kummas otsas sõitmine on autojuhtimise kõrgema klassi tase. Pead arvestama väga paljude asjadega, mida igapäevaste sõitude puhul ei eksisteeri. Ohu ja stressi tase on palju kõrgem.

Kuigi pukseerimiseks saab kasutada erinevaid ühenduslülisid, siis keskendume kõige levinumale, painduvale ehk siis köiele. Toome välja peamised asjad mida silmas pidada, kasvõi mälu värskendamiseks.

Kõige olulisem: roolilukk

Kui teil on võtmega auto, siis võti peab ALATI süütelukus olema, vastasel juhul rool lukustub.

Kui teie auto käivitamine toimub nupust ja süüteluku kohta pole, siis arvestage, et vooluprobleemide korral te pukseerida ei saagi, sest roolilukk võib aktiveeruda.

Seadusest tulenevad nõuded

  • kiirus ei tohi olla suurem kui 50 km/h
  • sõidukite vahe peab olema 5-8 meetrit ja köis keskelt silmapaistvalt märgistatud
  • vedaval autol ei tohi olla küljes haagist. Samuti ei tohi pukseerida kaherattalist ega kaherattalisega.
  • ohutuled peavad põlema ainult pukseeritaval sõidukil. Kui need ei tööta, siis tuleb nähtavale kohale panna ohukolmnurk.
  • rohkem kui ühte autot korraga ei tohi vedada.
  • pukseeritavas autos võib peale juhi olla ka teisi reisijaid.
  • ketiga pukseerimine on keelatud.

Praktilised soovitused

  • köis peab olema kinnitatud selleks ettenähtud kohta. Kui pole kindel, siis kutsu treiler. Vastasel juhul võid küljest tirida mõne keredetaili või veermikuosade külge kinnitades juhitavuse kaotada.
  • sageli asub kinnituskonks lahtiselt varuratta juures või mujal pagasiruumis ning tuleb keerata selleks ettenähtud kohta. Tavaliselt leiab selle koha stangelt ning on varjatud plastikust ristkülikuga.
  • tagumise auto ülesanne on hoida köis koguaeg pingul. Kui see hakkab lõdvaks minema, vajuta hästi õrnalt pidurit, kuniks köis on jälle pingul. Niimoodi väldid jõnksatusi, sest esimene auto ei näe köit ning sõidab oma tempos. Näiteks ristmikule seisma jäädes peaks ideaalis köis olema pingul.
  • 50 km/h ei ole kohustuslik. Kui kindlalt ei tunne, sõida aeglasemalt. Teistele ette jääd sellel kiirusel (maanteel) nagunii, seega pole vahet, kas su kiirus on 50 või 30 km/h.
  • mõtle marsruut hästi läbi ja vali pigem pikem aga hõredama liiklusega ja kergem tee.
  • lepi kokku, kuidas kaks autot omavahel suhtlevad (vilgutamine, käemärgid, raadiosaatjad).
  • kui ilmastikutingimused muudavad nähtavuse halvaks, soojendus ja kojamehed ei tööta, siis ära pukseeri.

Automaatkäigukast – pukseerida või ei?

Üldine soovitus on, et pigem mitte. Seal on nii palju erisusi vastavalt auto margile, automaatkasti tüübile ja muudele asjadele. Variant on margiesindusse helistada ja sealt nõu küsida. Mingitel puhkudel on see lubatud.

Kindlasti ärge minge “ah, mis seal ikka juhtuda saab” suhtumisele, sest käigukast on palju kallim, kui treileri tellimine.

Millist köit valida?

Korralikku. Ja siinkohal ei tähenda korralik sugugi sadu eurosid. Pigem on vahe selline, et paariteise euro asemel maksad paarkümmend.

Viimane asi mida te tahate, on peale esimest jõnksatust (neid tuleb igal juhul, ka kogenud juhtidel) avastada end tiheda liiklusega ristmiku keskel, purunenud köie otsas. Näiteks sellise katkitõmbamine on oluliselt keerulisem, kui kaubanduskeskuse soodusmüügist leitud õhukesel köiel.

Teine variant on natuke veniv köis, mis aitab sõitu sujuvamaks teha, aga on natuke nõrgem.

Märksõnad:

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.