Autoeksperdi blogi

Kuidas piduriklotside kulumist kontrollida?

Foto: Scanpix/Caro/Andreas Bastian.

Pidurisüsteem on auto lahutamatu osa ning üks olulisimaid asju, millele sõiduki kuluosade juures tähelepanu tuleks pöörata. Kõige tihemini kuluvad enamasti piduriklotsid. Õnneks on tavaliselt võimalik klotside kulumist ketaspidurite puhul kontrollida ilma rattaid alt võtmata.

Mitmetel uuematel autodel on juba piduriklotside juures andur, mis annab kulumisest märgutulega armatuuris teada. Paljudel autodel selline süsteem siiski puudub ning lähtuda tuleb teistest märkidest.

Silmaga vaatamine

Olenevalt sõidukist on silmaga võimalik piduriklotsi paksust ja kulumist näha isegi ratast alt võtmata. Lihtsam on seda enamasti teha siiski siis kui ratas on eest ära võetud. Jälgida tuleb piduriklotsi paksust seal, kus see kettaga kontaktis on.

Olenevalt autost ja valitud piduriklotsidest võivad paksused erineda, kuid üldjuhul ei tohiks see vähemalt alla 3-5 millimeetri olla. Vaadata tuleks klotsi kulumist nii ühelt kui teiselt poolt, samuti kõikide rataste juures.

Silma järgi on võimalik hinnata ka auto velgedele ja piduriketastele kogunenud piduritolmu hulka, kuigi see meetod on suhteliselt umbkaudne ning ei anna väga täpselt aimu, kas aeg on klotse vahetada.

Foto: Scanpix/Caro/Boris Geilert.

Paljudel piduriklotsidel on rehvidele sarnaselt olemas kulumisindikaator, mis näitab selgelt, kas klots tuleks välja vahetada. Reeglina kuluvad kiiremini eesmised pidurid, kuna pidurdades kaldub auto raskus pigem ettepoole. 

Kuulamine ja tunnetamine

Piduriklotside kulumisest võib märku anda ka metalne kriuksumine piduripedaalile vajutades. Seda häält tekitab kulunud klotside piduriketta vastu hõõrdumine.

Lisaks võib kulumisest saada aimdust ka piduripedaali vibreerimise läbi, kuid selle nähtuse põhjustajaid võib olla mitmeid.

Kõik senised meetodid puudutavad ketaspiduritega sõidukeid, kuna trummelpidurite kulumist pole võimalik lihtsasti silmaga ilma ratast ja trumlit lahti võtmata kontrollida. Kõige lihtsam variant trummelpiduritega sõiduki kontrolliks on mõne hoolduse käigus lasta töökojas pidurisüsteem üle vaadata.

Märksõnad: , ,

Üleskutse

Aita meil Autotundi teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan saadet Kuulan Autotundi

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.