Kuidas valida autosse lapse turvaistet?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Lapse turvalisus autos on kõige tähtsam asi üldse. Turvaline auto on nagunii loogiline valik, aga turvalisust aitab suurendada õige lapseistme valik. Mis on need olulised faktorid?

Lapse suurus

Lapseiste peab olema vastav lapse suurusele. Siiani oli levinud turvahällide ja -toolide jaotus kaaluvahemike järgi.

Uute standardite järgi on olulisem parameeter lapse pikkus ja lapsed peavad kuni 15 elukuu täitumiseni sõitma ainult selg sõidusuunas.

Vastsündinute puhul kasutatakse turvahälli

Siin on võrdlemisi lihtne põhitõde. See on liiga väike, kui lapse pea hakkab ulatuma üle hälli ülaserva. Kuna kõiki hälle kasutatakse seljaga sõidusuunas, siis see, et näiteks lapse jalad juba üle ääre ulatuvad, on normaalne. Laps saab jalad istme seljatoe vastu toetada ning see ei vähenda turvalisust.

Kui laps kasvab hällist välja

Võimalik on osta iga kasvuvahemiku jaoks uus tool aga on olemas ka muudetava suurusega toolid, mis katavad mitu kaalugruppi.

Esimesel juhul kasutatakse algul nö löögipatja, mida suurema lapse puhul enam kasutama ei pea.

Teisel juhul kasutatakse algul tooli viie punkti turvavööd ja tooli väiksemaks tegevat sisu. Lapse kasvades võetakse sisu ning viie punkti turvavööd välja ning laps kinnitatakse edaspidi auto enda turvavöösid.

Seljaga või näoga sõidusuunas?

Nii kaua kui võimalik, tuleks kasutada seljaga sõidusuunas olevaid toole. Füüsika, testid ja statistika kinnitavad kõik seda tõde. Jah, see tundub lapse suhtes ebaaus, sest ta ei näe nii hästi välja, aga turvalisus ennekõike.

ISOFIX või mitte?

Vastus lühike. Igal juhul tuleks eelistada ISOFIX-kinnitusi. Muidugi, kui sõidukis neid pole, siis ei tasu meeleheitest kohe uut autot ostma minna. Ka turvavöödega kinnitatavad istmed toimivad hästi, nende puhul on aga oluline alati kontrollida, kas turvavöö on korrektselt paigaldatud (ei ole keerdus) ja toimib. Sestap on ISOFIX turvalisem, mugavam, kiirem ja kindlasti lollikindlam.

Mida kallim, seda parem?

Tooli kallidus ei ole alati korrelatsioonis tema turvalisusega. Standarditele peavad vastama kõik Eestis müüdavad toolid. Mitmete mudelite puhul on muidugi mindud standarditest samm edasi ja need ületavad minimaalselt nõutuid turvameetmeid mitmekordselt.

Kuidas valikut teha? Esmane kriteerium peaks olema turvalisus, et oleks olemas ISOFIX-kinnitused ja parimad testitulemused. Teiseks kasutusmugavus: proovida last tooli ja jällegi ISOFIX-kinnituste olemasolu.

Kolmandaks head materjalid, mis hingavad ning on pestavad. Ja seejärel igasugused muud lisad, näiteks kõlarid peatoes ja nii edasi.

Kasutatud tool?

Nende puhul on kõige olulisem silmas pidada, et tegu ei oleks avariis osalenud tooliga ja, et kõik kinnitused ja turvaelemendid oleks terved. Tihtipeale ei ole peale vaadates arugi saada, aga penoplastist padjad võivad olla murdunud või mõni plastikdetail katki.  Seega kui olete otsustanud kasutatud tooli kasuks, siis ostke see ainult väga usaldusväärsest allikast.

Lugege teste

Tundub kummaline, sest teste oleme harjunud lugema elektroonikaseadmete või autode puhul. Oluline on aga teada, et ka lasteistmete kohta viiakse läbi palju sõltumatuid katsetusi erinevate organisatsioonide poolt ning neid on internetist võrdlemisi lihtne leida.

Vaadata võiks näiteks sakslaste ADAC ja Stiftung Warentest tulemusi, nemad viivad läbi iga aasta põhjalikke uuringuid.

Seega oleks sobiva tooli leidmise korral hea ka internetist läbi astuda, et oma otsusele kinnitust saada. Nagu öeldud: laste turvalisust ei ole võimalik alahinnata.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.