Külmad ilmad pole enam kaugel: miks on kasulik sõidukile lasta paigaldada eelsoojendi?

Foto: Shutterstock.

Talv on küll äärmiselt ilus ja särav aastaaeg, ent kahjuks see-eest üsnagi ebameeldiv periood autojuhtide jaoks, kes peavad krõbedate miinuskraadidega enda sõidukit pea iga hommik soojendama ning jääst ja lumest puhastama. 

Õnneks on sellele tüütule tegevusele üks lahendus – eelsoojendi. Osad sõidukid tulevad juba tehasest peale pandud eelsoojendiga, kuid paraku mitte kõik. Sellest hoolimata saab sõidukile alati hiljem lasta eelsoojendi paigaldada. 

Kuidas see aga täpsemalt töötab ja milline üldse valida?

Muuda talvehommikud meeldivamaks

Eelsoojendi on sisuliselt mootoriruumis asuv kütteallikas, mille ülesandeks on üles soojendada sõiduki mootorit ja salongi. Eelsoojendid jagunevad veel omakorda kaheks: elektriliseks või auto enda kütusel töötavaks.

Autode valdkonnas on kõige mainekam eelsoojendeid pakkuv ettevõtte Webasto, kelle tooteid saab kasutada nii diisel- kui bensiinimootoriga autodel. Teoorias tagab eelsoojendi kasutamine ka -35-kraadise temperatuuri juures korrapärase mootori käivituse ja sooja salongi. 

Kütusel töötav Webasto eelsoojendi kulutab keskeltläbi 0,2-0,6 liitrit kütust tunnis, mis tuleb loomulikult auto enda paagist. See tähendab, et Webasto paigaldamisega ei kaasne auto omanikule lisategevusi. Üldjuhul suudab kütusel töötav eelsoojendi auto soojaks kütta umbes 20-30 minutiga.

Calix elektrilised eelsoojendid vajavad aga autosse eraldi juhtmete vedamist, mis siis ühendatakse omakorda elektrivõrku. Taoline lahendus sobib pigem inimestele, kellel on maja juures parkimiskohas võimalus ühendada auto elektrivõrku.Põhieesmärk on üldiselt vaid mootorit soojendada ja selleks kulub keskmiselt 2-3 tundi. Võimalik on eraldi juurde soetada ka puhuri, mis salongi soojaks kütab.

Elektrilise eelsoojendi eelis seisneb eelkõige selle hinnas – ligi poole soodsam kui kütusel töötav. Lisaks on elektriline lahendus kõvasti keskkonnasõbralikum ja parem ka mootorile endale. Kasulik lisavõimalus on veel samaaegselt laadida ka sõiduki akut.

Paigaldamine

Eelsoojendi tööle panemiseks ei pea minema eraldi välja külma kätte. Soojendid tulevad nii kaugjuhtimispuldi, telefonirakenduse kui ka taimeriga, mis võimaldavad panna süsteemi tööle kodust lahkumata. Nii elektrilise kui kütusel töötava eelsoojendi paigalduse saab lasta teostada näiteks Autoeksperdi teeninduses.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.