Autoeksperdi blogi

Lihtsad asjad, mida sügise eel sõiduki juures jälgima peaks

Foto: Shutterstock.

Suvi on jälle märkamatult läbi saanud ning tasapisi on ilmutama hakanud ennast sügis, mis toob kaasa pimeduse, vihma ja mõnikord hommikuse jäite teedel. Seepärast on oluline juba praegu üle vaadata enda auto, et olla valmis eesootavale ilmastikule. 

Lisaks rehvidele võiks tähelepanu pöörata veel mõnele olulisele asjaolule.

Vaheta porimatid ja kojamehed

Kuigi tänavune suvi oli meil erakordselt kuiv, siis nüüdseks on ilmad vihmasemaks muutunud. See omakorda tähendab, et autosse tuuakse jalanõudega väljast pori ja vett ning tekstiilist jalamatid hõlbustavad kõigel sellel sõiduki põrandakattesse sisse imbuda. Sestap peaks juba praegu enda suvised jalamatid vahetama kõrgema äärega kummist jalamattide vastu. 

Sama kehtib ka kojameeste kohta, mille võiks peale suve möödumist vahetada jälle uute vastu välja. Kojameeste vahetus on üsnagi lihtne ja taskukohane toiming, mida võiks ideaalis teha vähemalt kaks korda aastas – sügisel ja kevadel – tagamaks sellega parema nähtavuse vihmaste ilmadega.

Veendu, et tuled näitaksid korralikult

Pimedad ja märjad sügisilmad teevad autojuhi jaoks nähtavuse teel oluliselt halvemaks, mispärast peaks kindlasti tähelepanu pöörama sõiduki tuledele. Kui juba visuaalselt on märgata, et tuled on tuhmunud, võiks need esimesel võimalusel lasta ära poleerida. 

Üpriski lihtne ja soodne on lisaks tulede poleerimisele lasta tuled ka ära reguleerida, et tee oleks ilusti valgustatud ja need ei pimestaks vastutulijaid.

Vaata üle taga- ja numbrituled, et need oleksid kenasti töökorras. Tähtis on ka see, et sinu taga sõitvad juhid sind märkaks. 

Ära unusta vedelikke

Miinuskraadid ei ole sügisel mingisugune haruldane nähtus ning teatavasti ei mõju need sõidukile kuigi hästi, eriti kui tegu on vanema autoga. Kõikide autos olevate vedelike ja õlide kontrollimine peaks mahtuma iga autojuhi kohustuslikku tegevuskavasse. 

Üle võiks kindlasti vaadata mootori jahutusvedeliku ja õlitaseme. Paha ei tee ka pidurivedeliku ja roolivõimendi vedeliku kontrollimine. Ära ei tohiks unustada veel suvise klaasipesuvedeliku välja vahetamist talvise vastu – tihtilugu tuleb see meelde alles siis, kui vedelik on paagis juba ära külmunud. 

Samuti tasub üle vaadata alati kõiksugused voolikud ja rihmad, sest temperatuuride kõikumine mõjutab kulunumad sõiduki osi.

Sügisele mine vastu korraliku akuga

Selleks, et esimeste miinuskraadide saabumisega ei peaks kohe naabrimeest tülitama, et too sul auto tööle aitaks, tasub juba varakult veenduda sõiduki aku seisukorras. Tegu on jällegi võrdlemisi lihtsa tegevusega, mida saab teha ise omal käel vastava testriga või mõnes töökojas.

Tuletame veel meelde rehvid

Kordamine on tarkuse ema ning seetõttu tuletame meelde, millal peavad sõidukile olema alla pandud talverehvid. 

Seaduse järgi on Eestis talverehvide kasutamine lubatud alates 15. oktoobrist ning kohustuslik 1. detsembrist. Aastaringselt on lubatud kasutada lamellrehve. Siiski ei tasuks lähtuda ainuüksi neist kuupäevadest, vaid arvestada ilmastikuoludega.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.