Löökauk – millist kahju see sinu autole teha võib? 

Millist kahju võivad löökaugud sinu neljarattalisele tekitada?Foto: Shutterstock

Löökauk on enamat kui vaid “pisike teekonarus”. Sellest läbi sõitmine võib sinu sõidukit tõsiselt lõhkuda, alates katkisest rehvist kuni veermiku probleemideni välja. Vaatame üle mõned põhjused, miks löökauke iga hinna eest vältida, ja mida teha, kui see ei õnnestunud. 

Enim kannatavad rehvid ja veljed 

Löökaugust läbi sõites saavad kõige tõenäolisemalt viga sõiduki rehvid ja veljed. Näiteks võib rehvile tekkida auk või muhk. Veljele võivad tekkida mõrad/täkked ning halvimal juhul võib see isegi kõveraks minna. Sellega kaasneb vibratsioon suurematel kiirustel või rehvide tühjaks jooksmine. 

Väiksemaid rehvilekkeid saad parandada rehviparanduskomplektiga

Veermiku kahjustused 

Vedrustuse ülesanne on muuta sõit võimalikult mugavaks ja turvaliseks. Amortisaatorid, vedrud ja paljud teised veermikuosad “siluvad” tee konarusi, et sa neid ei tunneks. 

Kui kogemata löökaugust läbi sõidad ja pärast seda märkad, et auto kisub, väriseb või kostab kõrva kolinat-kahinat, siis vii sõiduk esimesel võimalusel kontrolli. Probleemid auto veermikus mõjutavad otseselt auto juhitavust! 

Amortisaatori purunemine

Löökaugust tekkiv põrutus võib olla nii tugev, et amortisaator puruneb. Kui kõik neli amortisaatorit ei tööta korrektselt või on mõni kahjustatud, siis on tagajärjeks ebaühtlaselt kuluvad rehvid ja suurenenud kütusekulu. Sellega kaasneb ka ebamugavam sõidukogemus, kuna teekonarusi on rohkem tunda. 

Väljalasketoru purunemine

Löökauk võib tekitada pragusid või auke sõiduki väljalasketorusse – eriti suur on see oht madalate autode puhul. Sellisel juhul pole välistatud ka tervist kahjustavate aurude leke auto salongi. 

Mootori kahjustused

Tõenäoliselt on tegemist kõige kulukama kahjustusega. Mootori- ja mootoriosade kinnitused võivad löökaugust saadud löögi tõttu nihkuda või lahti tulla. Lisaks võib sellega kaasneda õlivanni kahjustumine või teiste vedelike (tosool, pidurivedelik jms) leke. Halvimal juhul võib mootoriplokk tugeva põrutuse tagajärjel praguneda.

Ohutusfunktsiooni kahjustused

Kaasaegsetes autodes on hulk turvafunktsioone, nagu veojõukontroll ja ABS-pidurid. Löökaugust läbi sõitmine võib takistada andurite korrektset toimimist. Kui mõni elektriline funktsioon ei toimi nii nagu peaks, tuleks auto viia diagnostikasse

“Kosmeetilised” probleemid

Kriimud ja täkked auto kerel pole vaid visuaalne probleem. Tähelepanuta jätmise korral võivad need minna roostetama ja hakata ajapikku auto keret “sööma”. 

Meelespea löökaugust läbi sõitmise korral 

  • Peata sõiduk. Peatu esimesel võimalusel ja tuvasta välise vaatluse teel kahjustused. Kui sõidukil silmaga nähtavaid vigastusi pole, võid sõitu jätkata, ent ole tähelepanelik – kui auto käitub tavapärasest erinevalt (nt väriseb või “ujub”), tasub auto viia tehnilisse kontrolli. 
  • Fikseeri olukord. Tee löökaugust ja selle ümbrusest pildid. Kui võimalik pildista üles ka sõiduki kahjustused. 
  • Teavita politseid. Kui autol on näha kahjustusi, helista 112 ning tegutse politsei antud juhiste järgi. 
  • Kaskokindlustus. Võta esimesel võimalusel ühendust kindlustusandjaga. Enamasti korvab kaskokindlustus löökaugu põhjustatud kahjud – omavastutus jääb siiski autojuhi kanda. 
  • Kui sõidukil kaskokindlustus puudub, tuleb kahjunõue koos kahju ulatust kinnitavate dokumentidega esitada tee omanikule.

Allikas: Autoekspert

Sõiduki varuosadele küsi hinnapakkumist Autoeksperdilt

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.