Autoeksperdi blogi

Mida tasuks kindlasti jälgida kasutatud auto ostmisel?

Foto: Shutterstock.

Kasutatud sõidukite turg on muutumas üha kirjumaks ning suure tõenäosusega ei tule paljudele üllatusena, et aeg-ajalt leiab sealt ka autosid, mille tehniline seisukord ei vasta müüja kirjeldusele.

Kasutatud sõiduki ostmine sarnaneb mõnevõrra nagu loterii mängimisega – iial ei tea, kas võidad või kaotad enne, kui oled pileti ära ostnud. Õnneks on auto puhul võimalik siiski veenduda, et peale selle ostmist ei oleks järgmine peatus remonditöökoda. 

Siin on neli näpunäidet, mida enne kasutatud auto ostu võiks üle kontrollida. 

Kontrolli üle auto taust

Sõiduki tausta kontrollimine võiks olla esimene asi, mida silmajäänud auto juures teha. Eestis on õnneks selleks õige mitu võimalust.

Alusta sellest, et pane sõiduki registreerimismärk Maanteeameti taustakontroll, mis annab sulle ülevaate auto põhiandmetest, tehnoülevaatuse ajaloost, liikluskindlustuse kehtivusest ja kõikidest sõidukiga tehtud toimingutest. Näiteks kui sõiduki läbisõitu on peale Eestis arvele võtmist “keritud”, tuleb see sageli ka seal välja. 

Järgmiseks tee kindlaks, kas ja millistes liiklusõnnetustes on sõiduk varasemalt osalenud. Kui sõiduk on osalenud avariis, ent müüja pole seda kuulutuses maininud, tuleks kindlasti sellest juttu teha. Seda saab lihtsa vaevaga teha Eesti liikluskindlustuste Fondi kodulehel. 

Samuti on igati mõistlik teha väike päring ka sõiduki margiesinduses, kus saab näha eelnevat hooldusajalugu. Seda saab kontrollida sõiduki VIN-koodiga. 

Proovisõidul hoia silmad ja kõrvad lahti

Proovisõidule minnes tasub alati teha natuke pikem ring kui kuskil parklas paarkümmend meetrit. Sõidu ajal tuleks tähelepanelikult kuulata, kas sõiduk teeb kiirendamisel, pidurdamisel või pöörete ajal mingeid ebatavalisi hääli. Lisaks linnas sõitmisele, võiks lühikese tiiru teha ka maanteel, et veenduda käigukasti seisukorras. 

Enne sõitma minemist vajuta ja proovi läbi kõik nupud, et kõik autos olevad funktsioonid ikka töötaksid kenasti. Tee näiteks kindlaks, et kliimaseade puhuks külma, istmesoojendused töötaksid ning kõik elektroonilised vidinad enda ülesannet täidaksid.

Tehniline kontroll

Üks kindlamaid viise auto tehnilisest seisukorrast aimu saada, on teostada sellele ostueelne kontroll. Oluline on sõiduk lasta kontrollida kas margiesinduses või mõnes teises usaldusväärses töökojas. 

See maksab, olenevalt põhjalikkusest, paarkümmend või rohkem eurot, aga see-eest saab tunduvalt parema ülevaate sõiduki tehnilisest seisukorrast. 

Vaata ka kapoti alla

Keskmine autojuht arvatavasti väga midagi kapoti all toimuvast aru ei saa, kuid visuaalselt on võimalik suuremad vead tuvastada. 

Vaata üle, kas mootoril lekib kuskilt õli, kas mõni nähtaval olev kummivoolik või juhe on pragunenud või on mõnda osa üritatud näiteks teibi või kaablisidemega (rahvakeeli “nipukas”) parandada. Selliste pisiasjade märkamine võib nii sõiduki kohta öelda juba nii mõndagi.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.