Autoeksperdi blogi

Mida teha, kui auto ukselukk külma ilmaga ära jäätub?

Talviti võib öökülma avastada hommikul lisaks jäätunud akendele ka külmunud ukseluku, mis on eriti levinud just vanemate ja võtmega lahtikäivate autode puhul.

1. Ära kasuta jõudu

Kui võti jäätunud lukku sisse läheb, võib tekkida kiusatus jäätunud lukk “lahti murda”. Sellise lähenemise juures on aga suur risk kahjustada lukku või murda võti täiesti ära. Kui võtit ei ole võimalik isegi lukku sisse panna, tuleks samuti surumist ja jõu kasutamist vältida.

Sama kehtib ka ukselingi tugevalt tõmbamise kohta, kuna suure külmaga võib link lihtsalt järele anda ja ära murduda.

2. Appi tuleb keemia

Kõige lollikindlam viis jäätunud luku avamiseks on jääsulataja, lukusula või muu sellelaadse toote kasutamine. Kindlasti tuleks siinkohal märkida, et igasugused abivahendid tuleks hoida kodus või garaažis, kuid mitte autos – kui autosse sisse ei pääse, pole neist ka kasu.

On olnud juhtumeid, kus eriti jonnakate lukkude puhul läheb kasutusse kogu – väike – lukusula pudel, kuid need on haruldased. Enamasti peaks ühest piserdamisest piisama, et võti lukku saada ja õrnalt edasi-tagasi liigutusega uks lahti saada. Enamasti töötab lukusula minutitega, seega tuleks sellele alguses veidi aega anda.

3. Parim lahendus on alati korralik ettevalmistus

Hommikuste ebameeldivate üllatuste vältimiseks tuleks enne talve – ja jooksvalt – kõik lukud spetsiaalse õliga üle käia. Sealjuures tuleks jälgida, et lukk ka võimalikult puhas oleks, kuna mustus ja niiskus käsikäes on jäätudes eriti halb kombinatsioon.

Õli moodustab luku metallosade pinnale kerge kaitsekihi, mis aitab vältida niiskuse kogunemist luku liikuvate osade vahele ning miinuskraadidega seal ära jäätumist. Silikoonõliga võib üle käia ka näiteks autouste tihendid, et talvel ukse jäätumist ja külmunud uste lahti rebimisest tekkinud kahjustusi vältida.

4. Vahel tuleb loovalt läheneda

Võib juhtuda, et autojuhil pole parajasti käepärast lukusula ega silikoonmääret või -õli. Sellisel juhul võib abi olla näiteks käte desinfitseerijast, mis sisaldab alkoholi.

Kui lukusula pudelid võimaldavad vedelikku otse lukuaukku pritsida, siis nüüd tuleks desinfitseerijaga kokku teha hoopis autovõti, mille saab siis ettevaatlikult lukku torgata ja loota, et alkohol luku üles sulatab.

Viimases hädas tuleb kasutada loovust ning keskenduda jää suurimatele vaenlastele – soojus ja tuli. Välgumihkel, tikud, föön, sigaretisüütaja ja mistahes muud vahendid on tõenäoliselt paljudel autojuhtidel juba käiku läinud.

Sellises olukorras on piiriks ainult omaniku kujutlusvõime ja kättesaadavad vahendid, kuigi alati tuleks jälgida, et luku avamine autot ega lukku liigselt ei kahjustaks.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.