Millega arvestada, kui ostad autole katuseboksi?

Katuseboks on hea võimalus autosse lisaruumi tekitamiseks.Foto: DepositPhotos

Kas reisid autoga ringi sageli nii, et enam ei mahu kuhugi ühtegi asja, ent auto on nii hea, et suurema vastu välja ei raatsi seda vahetada? Siis on üks hea mõte mõelda katuseboksile, mis annab juurde mitusada liitrit asjade hoiustamiseks. Ja võid taas kogu perega muretult reisile asuda ning keegi ei pea oma meelisasju maha jätma. 

Kõigepealt on vaja katuseraame

Kui oled otsustanud katuseboksi kasuks, siis veel enne selle ostmist veendu, et autol oleksid olemas katuseraamid, alles seejärel hakka valima sobivat katuseboksi.

Katusebokside mudelite ja suuruste osas on valikut küllaga. Enne valikute põhjalikumat kaardistamist mõtle läbi, mida soovid boksi panna. Kui soovid lisaruumi ainult talispordivahendite vedamiseks siis sobib kitsam mudel. Suure tõenäosusega kasutad sa seda lihtsalt täiendava ruumina lisaks auto enda pagasiruumile, sel juhul tasub vaadata laiemate mahukamate mudelite poole. Muuseas, suuremasse katuseboksi mahutab hõlpsasti ära ka lapsevankri.

Üks tuntumaid katusebokside tootjaid on Rootsi päritolu Thule. Thule tooted on kauakestvad, stiilsed ja lihtsalt kasutatavad. 

Kui katuseboks on paigaldatud, siis arvesta alati ka katuse kandevõimega ning auto lubatud täismassiga – sellest sõltub, kui palju asju saad boksi paigutada. Thule katusebokside mahutavus on 300–610 liitrit. Boksid ise üldjuhul tohutut lisakaalu endaga kaasa ei too – bokside tühimass on vahemikus 15–30 kilogrammi.

Valikus on ka veokonksule kinnituv pagasiboks

Katuseboks suurendab paraku tuuletakistust, mis mängib erilist rolli üha populaarsemate elektriautode puhul. Nii on alternatiivina võimalik valida veokonksule kinnitatav pagasiboks, mis oma olemuselt on sama mis katuseboks. 

Meeles tasub pidada, et katuseboksiga sõites on maksimaalne lubatud kiirus 130 km/h. See aga tähendab ka korralikku tuuletakistust ning kütusekulu kasvu, elektriauto puhul energiakulu märgatavat tõusu. Muidugi mõeldakse katusebokse disainides, et tuuletakistus oleks võimalikult väike, kuid päris nullida pole seda võimalik.

Katuse- või pagasiboksidega sõites ei tohi unustada parkimispiiranguid. Katuseboks tõstab auto kõrgust ja kui tegemist on maasturi või väikebussiga, siis ei pruugi enam parkimismajja sisse mahtuda. Ole ettevaatlik! 

Sellele mõeldes võib veokonksule paigaldatav boks tunduda parem variant, kuid siin tuleb arvestada, et see suurendab auto pikkust ning manööverdamine kitsastes parklates on selle võrra keerulisem. 

Katuseboksi on lihtne paigaldada

Thule katusebokse on mugav paigaldada, kuna neil on kiirpaigaldussüsteem PowerClick: integreeritud pingutusmomendinäidik teeb õigel paigaldamisel „klõpsu”, mis garanteerib kiire ja kindla paigalduse. 

Samuti on neil eraldi lukustamis- ja avamisfunktsioonidega süsteem SlideLock System. See lukustab automaatselt kaane ja annab teada, kui boks on kindlalt kinni. 

Katuseboksi lisatarvikud

Katuseboks ei pruugi olla lihtne katusele või veokonksule kinnitatud kast. Näiteks on tippomadustega Thule Vector boksil vildiga vooderdatud põhi ja leedvalgustus, mille sisse lülitades leiab asjad üles ka siis, kui väljas juba hämardub.

Valgustust müüakse boksidele ka lisavarustusena ja seegi on lihtsasti paigaldatav. Veel on müügil erinevate kottide komplektid, mis pakkimise eriti hõlpsaks muudavad.

Mõelda tasub ka katuseboksi kattele, mis kaitseb boksi, kui seda parasjagu ei kasutata, kriimustuste ja mustuse eest. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.