Nahkistmete hooldus: levinud viga, mida kindlasti vältida! 

Kuidas auto nahkistmete eest hoolt kanda?Foto: Shutterstock

Nahkistmed muudavad auto interjööri luksuslikumaks. Kuid seda vaid siis, kui need pole “väsinud”, pragunenud, pleekinud … Räägime, kuidas auto nahkistmete eest hoolt kanda nii, et need ka aastate pärast kenad välja näeksid. 

Miks nahahooldus on vajalik? 

Nahk on looduslik materjal, mis ilma regulaarse hoolduseta hakkab ajapikku kuivama – selle tulemusena tekivad praod. Lisaks mõjutavad naha omadusi ka igapäevane mustus, temperatuurikõikumised ja niiskus. 

Nahahooldus aitab eelnimetatud probleeme ennetada ja säilitada naha elastsust. Alljärgnevalt veel mõned põhjused, miks see töö vähemalt paar korda aastas ette võtta. 

  • Ennetab istmete pragunemist, pleekimist ja rabedaks muutumist. 
  • Auto väärtuse säilitamine. Hästi hooldatud nahksisuga autode  edasimüügi väärtus on üldjuhul kõrgem kui unarusse jäetud sisuga sõidukitel. 
  • Kaitse ilmastikuolude eest. Talvel vajab nahk kaitset külma ja suvel UV-kiirte eest.
  • Mugavus. Pragunenud või kahjustunud nahk võib põhjustada ebamugavust või isegi nahaärritusi (nt suvel, kui kannad lühikesi pükse). 

Kuidas seda teha? 

Auto sisustuses kasutatud nahk on nagu inimese nahk – seda hooldades ole õrn, ära tarvita suurt jõudu ning kasuta vaid nahale mõeldud tooteid. 

Nahksisu hooldamiseks vajad pehmet mikrofiiberlappi, nahapuhastusharja, käesooja vett, puhastustoodet ja nahakreemi. Regulaarseks hoolduseks sobib ka kaks ühes toode, mis nii puhastab kui hooldab. 

Nahahoolduse etapid:

  • Puhasta istmed tolmuimejaga. Pööra suurt tähelepanu õmblustele ja istmevahedele. Lase seljatugi kõige alumisse asendisse, et saaksid ka istme ja seljatoe vahe korralikult puhtaks teha – sinna koguneb aja jooksul palju mustust. 
  • Kanna puhastusvahend istmele. Kanna puhastusvahend lapiga istmele ja harja istet ringjate liigutustega. Pööra tähelepanu õmblustele ning harja neid edasi-tagasi liigutustega. Seljatoe puhastamisel kanna toodet esialgu alumisele osale ja liigu tasapisi ülespoole – vastupidiselt toimides võivad mõned tooted jätta istmele “nired”, seda eriti juhul, kui istmed on olnud pikalt puhastamata. 
  • Eemalda puhastusaine. Tee pehme mikrofiiberlapp käesooja veega märjaks ja vääna korralikult välja. Sellega eemalda istmelt puhastusaine. See on oluline kahel põhjusel: et nahahooldustoode jõuaks pooridesse ja et puhastustoode ei hakkaks niiskuse/veega reageerima. Ehk oled märganud neid pisikesi “ümmargusi laike” nahkistmetel? Suure tõenäosusega on need tekkinud just vihma ja puhastusaine kokkupuutest. 2in1 toodet ei pea niiske lapiga eemaldama. 
  • Kanna istmele nahahooldustoode. Kasuta puhast mikrofiiberlappi, et kanda nahakreem õhukese kihina istmele. Lase sel korralikult naha sisse imbuda (oota vähemalt pool tundi, enne kui autosse istud). 

Oluline! Nahk on poorne ja ainult niiske nahapuhastuslapiga seda puhtaks ei saa. Küll aga on see hea variant nahahoolduste vahepeal mustuse ja tolmu eemaldamiseks. Soovitame kord kvartalis teha nahksisule korralik puhastus, mille käigus kasutad pehmet nahaharja ning eraldi puhastusainet ja hooldustoodet.

Kui tihti? 

Ühtainsat vastust sellele, kui tihti nahahooldust võiks teha, ei ole. Eelkõige oleneb see sellest, kui palju sa autoga sõidad. Kindlasti soovitame seda teha enne suve, et kaitsta nahka kuuma ja UV-kiirte eest, ning enne talve, et ennetada käreda pakase mõjusid. 

Kui sõidad peamiselt üksi, on nahksisu säilitamiseks piisav, kui teed kord kvartalis nahahoolduse juhiistmele ja paar korda aastas ka ülejäänutele. Parima tulemuse saavutamiseks soovitame neljarattalise viia aastas korra ka professionaalsesse autopesulasse.

Nahahooldustoodete ja -tarvikutega saad tutvuda siin

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.