Puust ja punaseks: millised tuled sinu autol on ja kus neid kasutada võib?

Foto: Shutterstock.

Kõikidel sõidukitel peavad liikluses osaledes põlema tuled, et valgustada pimedal ajal või halva nähtavuse korral teed ning olla teistele liiklejatele nähtav. Ometi kohtab liikluses vahetevahel juhte, kes ei paista tulede korrektsest kasutamisest teadlikud olevat. Teeme selgeks, milliseid tulesid võib ühes ja teises olukorras kasutada.

Kuidas õigesti tulesid kasutada?

Väga oluline asi on nähtavus, sest liikluses loevad sekundi murdosad. Kas sa näed teele ilmuvat metslooma 50 või 200 meetri kauguselt – see võib olla elu ja surma küsimus. Seega tulede korrasolek ja kvaliteetne pirn on iseenesest mõistetav.

Sõidu ajal peavad autol põlema lähi- või kaugtuled ning ääre- ja numbrituled. Valgel ajal on lubatud lähitulede asemel kasutada ka päevatulesid, mis võivad põleda ilma ääre- ja numbrituledeta.

Päevatuled on tänapäevastel uutel autodel enamasti LED tuled. Üldiselt tunneb päevatuled ära märgistuse RL (running lights) järgi ja paljudel sõidukitel süttivad need käivitades automaatselt.

Halva nähtavusega või pimedas sõites tohib kasutada kaugtulesid või lähi- ja kaugtulesid korraga.

Sobiv aeg on kaugtuled ümber lülitada siis, kui tulede vihud ühtivad – umbes 300 meetrit ehk kuus kuni seitse sekundit enne autode kohtumist. Lähituled tuleks kaugtuledeks tagasi vahetada kahe autopikkuse jagu enne kohakuti jõudmist. Siis ei pimestata tuled enam vastuliikujat, samas on vastusõitva auto taha jääv ohtlik ala varem valgustatud.

Eesmised udutuled on mõeldud kasutamiseks udust või sajust tingitud halva nähtavuse korral. Samuti on lubatud neid kasutada valgel ajal lähitulede asemel, aga mitte mõlemaid korraga. Tagumist udutuld võib halva nähtavusega oludes kasutada ainult asulavälisel teel.

Pimedal ajal on suureks abimeheks lisatuled

Lisatulede paigaldamiseks peaks olema praktiline eesmärk, näiteks pimedal ajal maanteesõitudel parema nähtavuse tagamine. Niisama ilu pärast ei tasu autole lisatulesid ostma hakata.

Lisapaar kaugtulesid võib pimedal maanteel nähtavust koguni mõnesaja meetri võrra parandada ning on seetõttu tihti pikki sõite tegevale juhile vägagi väärt investeering.

Lisatulede juures tuleb kindlasti tähelepanu pöörata referentsarvule. Igal tulel on oma referentsarv ning kõikide kaugtulede summaarne referentsiarv ei tohi ületada numbrit 100. Toome näite: kui sinu auto kaugtuledel on ühe tule referentsarv 20, siis kokku teeb see juba 40. Seega võid paigaldada lisatuled, mille ühe referentsarv ei ole suurem kui 30.

Kui ettenähtud referentsarv ületatakse, siis peab tuled ühendama nii, et korraga ei põleks rohkem kui 100 ühiku jagu tulesid.

Kindlasti on soovitatav lisatulesid paigaldada ainult usaldusväärsetes teenindustes, sest valesti paigaldamine võib rikkuda ära kogu sõiduki elektrisüsteemi.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.