Suvel või sügisel: millal on parim aeg kojamehi vahetada?

Foto: Shutterstock.

Auto esiklaasi puhtana hoidmine on üks lihtsamaid asju, mida juht saab teha, et sõitmisel turvalisus tagada. Läbi puhta klaasi märkab silm oluliselt paremini hädaohte, et neile piisavalt kiiresti reageerida. Seega ei ole mõistlik klaasipuhastajate vahetust jätta viimasele hetkele. 

Aga millal peaks ja võiks neid vahetada?

Märgid, et kojamehed on ära väsinud

Õige aeg kojamehed välja vahetada on siis, kui need ei tee klaasi enam korralikult puhtaks. Tihtilugu on esimeseks märgiks klaasile tekkivad triibud. Nende põhjustajaks on üldjuhul kas kojamehe kummi külge jäänud mustus või kulunud kummi serv. 

Seega võib kõigepealt proovida kummi puhastada. Kui sellest abi ei ole ning triibud endiselt esiklaasile tulevad, siis tasub klaasipuhastajad välja vahetada.

Klaasipuhasteid on soovitatav pesta sooja vee ja nõudepesuvahendi lahusega ning seejärel pehme lapiga kuivatada. Kõige mõistlikum oleks need selleks ajaks eemaldada ja mõneks ajaks likku panna, et mustus lahti tuleks.

Teine selge vihje on see, kui kojamehed töötavad, aga klaasile jäävad suuremad laigud ja puhastamata kohad. Ka sellisel juhul võib suure tõenäosusega eeldada, et klaasipuhastaja kumm on kulunud ja vajab esimesel võimalusel välja vahetamist.

Samuti võivad kojamehed hakata esiklaasil hüplema ja vibreerima. Selle põhjuseks on enamasti väsinud ja rabedaks muutunud kumm. Alustada tasub jällegi lihtsamast variandist ehk proovida kummi serva puhastada. Kui see soovitud tulemust ei anna, siis tuleb uued klaasipuhastajad soetada.

Vaheta sügisel, kui kaks korda aastas ei jõua

Sõltuvalt aastasest läbisõidust, auto puhtana hoidmisest ja ka klaasipuhastite kvaliteedist soovitatakse kojamehi vahetada vähemalt korra aastas või parem isegi kui kaks korda aastas. See välistab olukorra, kus kojamehe tõhusus on jõudnud viimase piirini või on see juba ületatud.

Hea viis kojameeste vahetamist meeles pidada on näiteks selle tegevuse ühildamine sügisese ning kevadise rehvivahetusega. Kui kaks korda aastas kojamehi vahetada ei taha, siis tee seda pigem sügisel. Kojameeste roll muutub eriti tähtsaks pimedatel perioodidel, kui nähtavust halvendavad veelgi vihm ja lumi.

Uued ja kvaliteetsed kojamehed saad soetada Autoeksperdi poodidest üle Eesti.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.