Teeme selgeks: kuidas turvaliselt autole “täkku anda”? 

Kuidas krokodille õigesti kasutada?Foto: Shutterstock

Kui autoaku on tühjaks jooksnud, on oskus kasutada käivituskaableid asendamatu. See pole raketiteadus, kuid valesti tegutsedes võid teha liiga endale või autole. Vaatame üle, kuidas aku turvaliselt käima saada! 

Kuidas “krokodille” kasutada?

Rahvakeeli tuntakse käivituskaableid “krokodillide” nime all. Seda sellepärast, et nende klambrid meenutavad krokodilli lahtist suud. Ja jõud, millega need akuklemmide külge kinnituvad, sarnaneb krokodilli hammustusjõule. 

Krokodillide punane klamber ehk pluss tuleb ühendada sõiduki aku positiivse klemmiga ja must aku miinusklemmiga. Musta klambri võib kinnitada ka tühja akuga auto värvimata metallpinnale. Kuid lisaks sellele lihtsale põhitõele on veel mitu olulist punkti, millest autole särtsu andmisel tuleb kinni pidada: 

  • Pargi autod ninadega vastamisi või paralleelselt. Veendu, et mõlema sõiduki käik oleks väljas ja need oleksid välja lülitatud. 
  • Otsi üles mõlema sõiduki aku. Vanematel on see enamasti kapoti all, uuematel salongis või pagasiruumis. Kui kapoti alt akut leida ei õnnestu, vaata, kas leiad üles käivitamise tarbeks mootoriruumi toodud käivitusklemmid. Vajadusel otsi infot Google’ist. 
  • Ühenda pluss. Kui käivitusklemmid või akud on leitud, ühenda punane krokodill esmalt täis akuga sõiduki aku punase ehk pluss poolusega ja seejärel tühja aku pluss poolusega.
  • Ühenda miinus. Must krokodill ühenda laetud akuga sõiduki aku või käivitusklemmi musta poolusega. Tühja akuga sõidukil ühenda must krokodill mistahes metallist auto osaga, näiteks raamiga. See ühendus maandab vooluringi.
  • Käivita täis akuga auto. Lase sel mõni minut käia, et tühi aku saaks enne käivitamist natuke laadida.
  • Käivita tühja akuga auto. Kui see esimesel katsel ei õnnestu, lülita tühja akuga auto välja ja proovi mõne minuti pärast uuesti.
  • Ühenda kaablid lahti vastupidises järjekorras. Kui auto on käima saadud, ühenda kaablid lahti vastupidises järjekorras: kõigepealt päästa lahti must krokodill, seejärel punane.

TÄHTIS! Kui auto on käima saadud, ei tohiks seda enam välja suretada, vaid tuleks ette võtta üks pikem sõit (umbes 30–60 minutit). Selleks, et aku edaspidi tühjaks ei jookseks, ära jäta autot pikemaks ajaks seisma ja ära sõida ainult lühikesi otsi. 

Auto käivitamise meelespea 

  • Jälgi, et miinus ja pluss omavahel kokku ei puutu.
  • Peale auto käivitamist pane käivituskaablid turvaliselt auto pagasiruumi ja vaata, et mustad ja punased klambrid omavahel mõnda aega kokku ei puutuks. 
  • Kui sa ei ole oma oskustes kindel, küsi nõu või usalda auto käivitamine sellele, kes seda oskab. 
  • Veendu, et kaablid on korralikud – ära kasuta katkiseid kaableid. 
  • Mida paksem kaabel, seda parem. Peenike kaabel ei pruugi kannatada piisavalt suurt voolutugevust. 

Allikas: Autoekspert

Booster ehk kaasaskantav autoabi

Booster ehk auto käivitusabi võimaldab auto akule anda särtsu ilma teise autota. Selle kasutamine käib samamoodi nagu teise autoga voolu andmine. Üldjuhul on käivitusabid ka kompaktsed ja mahuvad ideaalselt iga auto pagasiruumi. 

Enda sõiduki vajadustele vastava käivitusabi saad välja valida siit. Suurenda oma turvatunnet – booster aitab sul auto käivitada minutitega nii garaažis kui poe parklas. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.