Kui oled ostnud või kohe ostmas elektriauto, siis tuleb mõelda, kus sõidukit laadima hakata. Igaühel on kodus olemas tavalised pistikupesad, aga kas sellest piisab? Kui tulen autoga töölt koju ja pistan auto kaabli pistikupessa, siis kas auto aku saab täis laetud?
Kodulaadijaga saab aku täis 3–6 tunniga
Tavalisest pistikust jääb auto laadimiseks kindlasti väheks. Laadida küll saab, kuid igapäevaseks kasutamiseks ei ole see mõistlik lahendus.
Pigem tasub koduses majapidamises mõelda keskmise võimsusega, seinale või postile paigaldatud fikseeritud laadimisjaama peale. Tavalise kodumajapidamise ühefaasiline laadimisvõimsus on suurusjärgus 2,3 kW, koduse laadimisjaama võimsus võiks olla vähemalt 11 kW, soovitavalt 22 kW.
Kui hakata koju laadimisjaama paigaldama, ei tasu mõelda, kui suure mahutavusega on auto aku. Oluline on ka jälgida, millise võimsusega laadimist auto toetab – täna müügil olevatele autodele sobibki üldjuhul 11 kW või 22 kW.
Selline laadimisjaam suudab elektriauto täis laadida keskmiselt 3–6 tunniga, mis on koduses majapidamises täiesti piisav, et auto näiteks öö jooksul täis saaks laadida. Elektrum pakub kodulaadija paigalduse täisteenust.
Kiirlaadimisjaamad on väga kallid
Peale selle on olemas kiirlaadimisjaamad, mida üldjuhul küll kodustesse majapidamistesse ei paigaldata. Sageli ei tehta seda just rahalistel põhjustel.
150 kW laadija ise maksab sama palju kui elektriauto. Sellele tuleb juurde lisada veel liitumistasu võimsama elektriühenduse eest, mille suurusjärk ulatub 25 000 euroni.
Kiirlaadimisjaamad võivad küll auto aku täis laadida mõnekümne minutiga, kuid kodustes tingimustes nii kiire laadimise järele vast vajadust väga ei olegi, eriti kui selle paigaldamine on niivõrd kallis.
Seega võib vajaduse korral kiirlaadimisjaamu pigem otsida tanklatest ja muudest avalikest kohtadest. Koduseks kasutamiseks piisab täiesti keskmise võimsusega laadimisjaama rajamisest.
Elektriautode sõiduulatus on aasta aastalt aina kasvanud. See tähendab, et päris iga päev ei pea ka autot laadima. Eriti, kui igapäevased sõidud piirduvad vaid mõnekümne kilomeetriga.