If Kindlustuse blogi

Appi, auto jäi võtmekangelasele ette! Kas kaskokindlustus aitab?

Kui keegi on otsustanud sinu autole võtmega kriimu tõmmata, tuleb kaskokindlustuse olemasolu suureks kasuks.Foto: Shutterstock

Mõnikord piisab päeva rikkumiseks üsna vähesest: näiteks jalutad hommikul auto juurde ja avastad, et keegi on auto küljele pika sügava kriimu vedanud või pidanud vajalikuks küljepeegliga mõõtu võtta. Et sinu sõiduk mööduvale võtmekangelasele ette ei jääks, saab ise üht-teist ära teha. Juba juhtunud kahju puhul aitab aga kaskokindlustus.

If Kindlustuse sõidukikahjude grupijuhi Taavi Kruusi sõnul saab vandaalide ohvriks sattumise tõenäosust oluliselt vähendada parkimiskoha valikuga: mida turvalisem parkimiskoht, seda väiksem on risk. Parim on muidugi kas kodune hoov või kinnine parkla, kuhu juhuslikud möödujad niisama ei satu.

Pargi auto nähtavasse kohta

Kui sellised võimalused puuduvad ning sõidukit peab hoidma tänaval, maksab see sättida nähtavasse ja valgustatud kohta, sest hämaraid tegusid eelistatakse ikka hämaras ajada. Lisaks tasub võimalusel parkida auto selliselt, et see kõnniteel jalutajatele kohe käeulatusse ei jääks: vandaalitsemise ohvriks satuvad sageli juhuslikud sõidukid, mis pahalasele parasjagu ette juhtuvad.

Väikest investeeringut nõudev, kuid efektiivne vahend juba juhtunud kahjude puhul süüdlase tabamiseks on liikumisanduriga pardakaamera. Sellised seadmed asuvad filmima ka parkimise ajal, kui tuvastavad sõiduki ümbruses liikumise. Sel moel jäävad autot rikkunud pahalased videopildile ja neid on sealt hiljem kergem tuvastada. Kui sellist võimalust pole, tasub uurida, et ehk on läheduses turvakaameraid ning sõiduk nende vaatevälja parkida.

Mitte küll täbaraid olukordi ennetav, kuid siiski mõistlik teguviis on sõidukit avalikus kohas hoides selle kiire kontrollimine enne ja pärast parkimist. Nõnda saab kellegi pahatahtliku käe läbi tekkinud kriimu või mõlgi kiiresti avastada ning süüdlase tuvastamine võib osutuda oluliselt lihtsamaks kui kahjustust näiteks kuu aja pärast märgates.

Kui ettevaatusabinõudest hoolimata on pahalane oma töö juba teinud ja autokeret “kaunistamas” sügav kriim või mõlk, võib see palju meelehärmi põhjustada. Eriti juhul kui pealtnägijaid või kaameraid läheduses pole ning süüdlast tabada ei õnnestugi.

Suureks abiks on kaskokindlustus

Nüüd tuleb leida remonditöökoda, kahjud hinnata ja remonditööd teha. Esmapilgul küllaltki väikese kriimu parandaminegi pole tegelikult lihtne ega odav töö – see võib isegi vanema auto puhul minna maksma 500 eurot ja enamgi. Aga kui jätta see töö näiteks värvi läbistava kriimu puhul tegemata, siis on tulevikus oodata tõsisemaid roostekahjustusi auto kerel.      

Sellises olukorras saab abi kaskokindlustusest. Nimelt lähevad autole pahatahtlikult tehtud kahjud, sealhulgas auto kriipimine ja kahjustamine, rehvide läbilõikamine ning muud taolised juhtumid, vandalismi alla. If Kindlustuse kaskokindlustuses on vandaalide tegevuse kaitse olemas kõikides pakettides ja kahjud kaetakse.

Vandalismi tõttu tekkinud kahjude puhul rakendub küll ka omavastutus vastavalt lepingus määratule. Tasub aga teada, et kui süüdlane leitakse, saab kahjud temalt endalt sisse nõuda, sealhulgas kasko olemasolul ka omavastutuse summa.

Seega – isegi kasko olemalolul tuleks sõidukile tekitatud vigastustest teada anda politseile, kes siis süüdlase isikut välja selgitama asub. Seepärast ongi hea, kui on olemas videosalvestused või pealtnägijate ütlused, mis kurjategijat tabada aitaksid. 

Muuseas, kas teate, millised autoosad vandalismi tõttu eriti sagedasti kannatavad? Need on küljepeeglid, mis autokerest kenasti välja ulatudes pahalasi eriti ahvatlevad. Ning If Superkasko Lux ja Lux+ pakettides on välispeegli kaitse, mille alusel hüvitatakse sõiduki välispeeglite ja nende korpuste remondi või asendamise kulu ilma omavastutuseta.

If kaskokindlustusega seotud küsimuste korral võta ühendust kindlustustelefonil 777 1211 või uuri Ifi kodulehelt lähemalt, milliste kahjujuhtumite korral kaskokindlustusest abi saab.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.