If Kindlustuse blogi

Autojuhi meelespea: kuidas sügisel ohutult ja turvaliselt liigelda?

Hommikuse päikese poolt soojendatud tee võib jätta petlikult kuiva ja ohutu mulje, kuid hetk hiljem võib juht avastada metsa vahelt musta jää.Foto: Shutterstock

Märgadest puulehtedest libedad tänavad, hämarduvad õhtupoolikud, sombused ilmad ja võimalikud esimesed külmad – kõik see kokku teeb oktoobrist liiklejale lähimate kuude vaates ühe kõige ohtlikuma kuu. Nii selgus If Kindlustuse poolt läbi viidud põhjalikust analüüsist, mis vaatles erinevate aastate liiklus- ja kaskokindlustuse kahjusid. Anname nõu, kuidas see ohtlik oktoober liikluses üle elada.

If Kindlustuse sõidukikahjude grupijuhi Taavi Kruusi sõnul on oktoober tõenäoliselt kõige ohtlikum kuu mitme asjaolu kokkulangemise tõttu. „Kui septembris puhkuste perioodi lõppedes ja kooli alguse puhul tuletatakse juhtidele järjepidevalt meelde, et liiklusesse naasevad lapsed ja tuleb ettevaatlik olla, siis oktoobris vajavad juhid seda ohutunnet veel rohkem. Ilm läheb aina pimedamaks, järjest rohkem metsloomi on liikvel, sajab üha sagedamini ja vastutulevate autode tulede peegeldus segab juhte,“ selgitab Kruus. 

„Kui lisada ka ootamatult tekkiv must jää ja lumi ning võtta arvesse, et paljud sõidavad endiselt suverehvidega, on ettevaatlikkust veelgi enam vaja,” lisab ta. Külmade saabudes muutuvad teeolud vägagi kiiresti. Näiteks hommikuse päikese poolt soojendatud tee võib jätta petlikult kuiva ja ohutu mulje, kuid hetk hiljem võib juht avastada metsa vahelt musta jää. Allpool mõned näpunäited, mida sügisel liigeldes meeles pidada.

Sõidukiiruse valikul arvesta ilma ja teeolusid

„Liikluses kehtivad omad reeglid, aga juhid peaksid siiski pöörama rohkem tähelepanu teeoludele ja nähtavusele. Liiklusmärk, mis lubab sõita 90 km/h, ei ütle kohe kindlasti, et külmal sügisesel oktoobriõhtul on vaja suverehvidega just sel kiirusel metsavahelisele jäisele teele sõita. Juht peab alati arvestama teeolusid ning valima oma liikumiskiiruse sellest lähtuvalt,“ toonitab Kruus.

Arvesta teel liikuvate loomadega

Sügiseti, kui õhtud hakkavad pimedamaks muutuma, kipuvad metsloomad aina rohkem teedele. Sellel on mitu põhjust, vähese elukogemusega noorloomad asuvad suve lõpul iseseisvalt liikuma ning satuvad teedele. Samuti paneb loomad liikvele alanud jahihooaeg. Nii tasubki autojuhtidel sügisel pilk ka teelt kõrvale suunata, et vältida kurbade tagajärgedega kohtumisi.

Vaheta oma suverehvid õigel ajal talviste vastu

Eestis on naastrehvide kasutamine lubatud alates 15. oktoobrist kuni 31. märtsini, kuid kui esineb talviseid tee-ja ilmastikuolusid, siis võivad talverehvid all olla kuni 30. aprillini. Lamellrehvide kasutamisel piiranguid ei ole. Õiguse talviste tee- ja ilmastikuolude üle otsustada, annab seadus igale autojuhile endale.

Ole udus sõites ettevaatlik

Kui nähtavus on udu tõttu oluliselt vähenenud, on rahulik ja etteaimatav sõitmine hädavajalik. Kiirus tuleks alati kohandada vastavalt valitsevatele oludele, isegi kui see tähendab tõepoolest aeglast sõitu. Kuna udus on teiste liiklejate liikumiskiirust raskem hinnata, ei tohi unustada hoida ka ohutut pikivahet.

Ära mine uduste klaasidega sõitma

Mida sügiseste ilmadega vältida ei saa, on kõikjal leviv niiskus, mis annab uduste akende näol tunda end iga kord, kui vihmase ilmaga rooli istume. Selline piiratud nähtavus on väga ohtlik. Seetõttu tuleb enne sõitmist veenduda, et aknad on puhtad mitte ainult väljast, vaid ka seestpoolt. Paljud autojuhid ei pruugi teada, et aur koguneb intensiivsemalt määrdunud akendele.

Kruus avaldab lootust, et tänavu ei korduks senine kõige mustem päev liikluses: „ Rekord liiklusõnnetuste arvu osas tuleb samuti oktoobrist. Nimelt 2017. aasta 26. oktoobril registreeris If Kindlustus Eestis ühe päeva jooksul koguni 119 õnnetust, mille põhjustasid äkitselt saabunud lumi ja jäised teeolud.”

Kui su autol ei ole veel kaskokindlustust, siis If Kindlustuse kaskokindlustuse kaitsetega saab tutvuda ja hinda arvutada siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.