If Kindlustuse blogi

Ettevaatust: jalgade toetamine armatuurlauale võib lõppeda ränga vigastusega

Foto: Shutterstock

Moodsad autod on väga turvalised, aga ainult siis, kui autos käituda nii, nagu on mõistlik. Valel käitumisel on kurvad tagajärjed ja üheks selliseks väga levinud halvaks harjumuseks on juhi kõrvalistmel jalgade asetamine armatuurlauale.

Igas vähegi moodsamas autos on vähemalt kaks plahvatavat kohta, enamikes veelgi rohkem. Rahvakeeli kutsutakse neid kahureid õhk- või turvapatjadeks ja kui neid sihipäraselt kasutada, siis on need igati kasulikud ja elupäästvad asjad.

Kui kaasreisija paneb jalad armatuurile, siis muutuvad need elupäästvad padjad ülimalt ohtlikeks, mis avarii korral jalad kukla taha või veelgi kaugemale löövad.

Internetis on palju hoiatavaid pilte

Õhkpadja plahvatusjõud on meeletu. Kui see peaks näiteks reisija peaga kokku puutuma ajal, mil turvavöö polnud kinnitatud, siis on see nagu vastu seina jooksmine, kuna esialgne surve pole millisekundite jooksul veel langenud.

Sama on lugu jalgadega. Kui õhkpadi peaks plahvatama jalgade all, siis on tõenäosus üsnagi suur, et hästi see ei lõppe. Lisaks rasketele jalavigastustele on selline õnnetus lõhkunud ära puusad, jalad löövad hooga puruks ka näo ja kõik muu kaasnev õudus.

Seega lahendus on lihtne. Kaassõitja peaks hoidma oma jalgu seal, kus on nende koht ja juhi asi on talle seda meelde tuletada. Ta võib ju tunda end näiliselt turvaliselt – tee on tühi, midagi ei saa juhtuda, aga näiteks on Eestis väga sagedased ka ootamatud metsloomaga kokkupõrked. Sellest juba piisab, et padi aktiveerida.

Kui jutt ei ole veenev, siis tasuks lugeda näiteks seda lugu, aga hoiatame, seal on päris ebameeldivad lood päriselust koos piltidega. Või siis vaata seda “Müüdimurdjate” osa, kus on katsealusteks realistlikud mannekeennukud.

If Kindlustus soovib kõikidele ohutut liiklemist!

Oled sa GEENIUS, RIKAS või PRO? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.