If Kindlustuse blogi

Kas liikluskindlustus aitab, kui sõita autoga majja sisse?

Foto: Scanpix/Virumaa Teataja/Meelis Meilbaum.

Vähemalt korra aastas jõuab meediasse liiklusavarii, kus kannataja osapooleks ei ole teine sõiduk, vaid hoopis hoone. Kas majale otsa sõitmise korral saab liikluskindlustuse peale lootma jääda või on asi hoopis keerulisem?

Kes hüvitab kahjud, kui sõidad autoga hoonesse sisse?

Kokkupõrkeid autode või teiste mootorsõidukite ja hoonete vahel ei tule Eestis õnneks kuigi sageli ette, sest reeglina on selliste juhtumite korral kahjud tunduvalt suuremad kui lihtsalt teelt välja sõitmiste ja väiksemate kokkupõrgete korral.

Kuigi meediasse jõuavad just suuremad õnnetused, kus sõiduk teinekord terve maja seina kaasa võib viia, puutuvad kindlustusseltsid regulaarselt kokku juhtumitega, kus manööverdades lõhutakse ära osa aiast või väravast.

“Sisuliselt on majja sisse sõitmine nagu tavaline liikluskindlustusjuhtum, kus lõhutakse ära näiteks liiklusmärk või teepiire või mõni muu objekt, mis pole teine sõiduk,” sõnas If Kindlustuse liikluskindlustuse tootejuht Reet Veilberg.

“Need olukorrad sarnanevad tegelikult isegi kodukindlustusele – kui midagi lõhutakse ära, tuleb see endisel kujul taastada. Seda muidugi juhul, kui süüdlane on teada, siis tegeleb lõhutud vara taastamisega kindlustusselts, kus avarii põhjustanud sõiduki liikluskindlustus tehtud oli. Kui süüdlast pole esialgu võimalik kindlaks teha, tuleb majaomanikul pöörduda Liikluskindlustuse Fondi,“ lisas Veilberg.

Iga kindlustusjuhtumi puhul tasub lähtuda ühest põhimõttest

Võttes näiteks olukorra, kus autojuht kaotab näiteks libeda tee tõttu sõiduki üle kontrolli ja sõidab seetõttu tee ääres paiknevale majale sisse, hüvitatakse liikluskindlustuse alt majaomanikule tekkinud kahjud. Seda mõistagi juhul, kui sõidukit juhtinud isik oli avarii ajal kaine ja õnnetuse põhjuseks polnud tahtlik sissesõitmine.

“Kui selgub, et juht oli sõitmise ajal joobeseisundis, on kahjud hüvitanud kindlustusseltsil õigus kahjusummad hiljem juhilt välja nõuda,” sõnas Veilberg, kelle sõnul on oluline mistahes objektile või hoonele otsa sõitmise korral sündmuspaigale jääda.

“Kui sul autoga juhtubki selline asi, et sõidad vastu seina või lõhud mõne aiaposti ära, siis kindlasti tuleb majaomanikuga ühendust võtta. Isegi juhul, kui arvad, et keegi sind ei näinud, toob sündmuspaigalt lahkumine üldjuhul kaasa kordades tõsisemad tagajärjed ja tähendab enamasti, et kindlustusseltsi peale ei ole kahjude hüvitamisel mõtet lootma jääda. Kui maja, aia või ka näiteks lõhutud teepiirde või liiklusmärgi omanikuga ühendust pole võimalik võtte, tuleb helistada Päästeametisse 112 ja tegutseda juba sealt antud juhtnööride järgi.

Märksõnad: , ,

Üleskutse

Aita meil Autotundi teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan saadet Kuulan Autotundi

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.