Kas parkimisplatsil õnnetuse põhjustades võin paberilipiku jätta ning sündmuskohalt lahkuda?

Foto: Shutterstock

Nädalavahetusel autoga ostukeskusesse sõit on justkui õnnetus, mis kutsub tulles. Terve parkla on autosid täis, kus erinevate oskustega juhid on erinevalt oma autosid parkinud. Rääkimata sellest, et keskuste parklad on erineva liikluskorraldusega. Kui palju tegelikult juhtub parkimisplatsil õnnetusi ning mida tasub parklas sõites meeles pidada?

If Kindlustus on uurinud, et koguni 20 protsenti juhtidest on kokku puutunud olukorraga, kus õnnetuse põhjustaja on sündmuskohalt minema läinud – 13 protsenti juhtidest on kogenud, et õnnetuse põhjustaja lahkus ilma ühtegi jälge jätmata. Mõned üksikud on leidnud märkme kojamehe vahelt, kuid ega see kõige parem lahendus ei ole.

Paberilipik kojamehe vahel ei päästa

If Kindlustuse sõidukikahjude grupijuht Taavi Kruusi sõnul on kõige olulisem õnnetus registreerida. Nii on kõige halvem asi, mis üldse juhtuda saab see, kui juht lahkub õnnetuspaigast. Ka siis kui õnnetuse põhjustaja jätab vastava sõnumiga paberilipikuga kojamehe vahele, loetakse seda sellegipoolest sündmuspaigalt lahkujaks.

Oluline on teada, et kui juht otsustab sündmuskohalt lahkuda, siis tuleb hiljem tasuda politseile trahv ning maksta tuleb ise nii enda kui kannatada saanud sõiduki remondi eest, sest kui juht on lahkunud, siis kindlustus enam aidata ei saa.

Kui kuskilt õnnetuses kannatada saanud sõiduki omanikku ei paista, tuleb ühendust võtta politseiga, et juhtum registreerida. Alles pärast seda võib sündmuskohalt lahkuda.

Kindlasti ei soovita Kruus ka juhtidel leppida kokku selles, et õnnetust ei registreerita ning põhjustaja maksab näiteks kahju saajale 100 eurot. “Keskmine parklakahju ulatub ligi 900 euro kanti,” märgib Kruus. Ja kui inimene registreerib liiklusõnnetuse, võib tema kindlustusmakse ehk tõesti paarikümne euro võrra tõusta, kuid sellegipoolest pole õnnetuse registreerimata jätmine kummagi osapoole jaoks ühestki otsast mõistlik tegevus.

Jälgi, et parkimisel oleks piisavalt ruumi

Millele mõelda, kui kitsasse parklasse parkima asud? Kindlasti tasub jälgida, et parkimiskohal oleks nii palju ruumi, et sealt valutult välja ronida, ilma et kaasliikleja ja seeläbi ka enda ust kahjustaksid. 

Teise asja on hea meeles pidada, et auto nina ees ei ole alati mõistlik parkimiskohale sõita. Sealt pärast välja manööverdamine võib põhjustada nii mõnegi õnnetuse, mida oleks võimalik vältida. Seega, mõtle enne parkimismanöövri tegemist, kas saad sealt ka valutult välja või on mõistlikum leida parkimiskoht ehk veidi eemal, kus on vaba ruumi rohkem.

Kui põhjustasid õnnetuse, registreeri see koos teise sõiduki omanikuga. Kui teda ei leia, helista 112 ja registreeri õnnetus seal. Kui sul on liikluskindlustus, mis on teatavasti kohustuslik kõigile liikluses osalevatele sõidukitele, siis tasutakse selle alt teisele sõidukile põhjustatud kahjude remont. Kaskokindlustus aga aitab teha korda sinu sõiduki. Kaskokindlustuse hinda saad arvutada siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.