Kas pereliikmele õppesõidu tegemise jaoks on vaja eraldi kindlustust?

Ka õppesõidul juhtuva avarii korral, kehtib liiklus- ja kaskokindlustus samadel tingimustel nagu juba kogemustega juhi puhul.Foto: Shutterstock

Kunagi ammu käis asi väga lihtsalt – isa või vanaisa võttis järeltulija auto peale ja nii seal külavaheteedel need esimesed juhioskused selgeks õpitigi. Praegusel ajal on olukord pisut keerulisem ja enne, kui oma lähedase kõrvale juhendaja rolli asuda, tuleb ennast registreerida ja veenduda, et kindlustusega oleks kõik korras.

Enne kui oma last, sõpra või elukaaslast juhendama asuda, tuleks üle vaadata, kas järgmised nõudmised on täidetud:

  • Vastava kategooria mootorsõiduki juhiluba on olemas ja sõidustaaž vähemalt viis aastat (sh arvestatakse ka esmase juhiloa aega)
  • Pole kehtivaid karistusi purjus peaga auto juhtimise eest, mille tõttu juhtimisõigus on ära võetud. Oma karistusandmeid saab kontrollida SIIN.
  • Transpordiametilt on saadud tunnistus või õigus juhendamiseks

Juhendaja peab olema ametlikult registreeritud

Alustuseks tuleb juhendajal ennast ametlikult registreerida. Kõige lihtsam viis on teha seda Transpordiameti e-teeninduses. Juhendamise õiguse taotlemiseks tuleb esitada isikut tõendav dokument, juhiluba (kui liiklusregistris puuduvad andmed kehtiva juhiloa koha), vajadusel ka juhi kehtiv tervisetõend ja lõpuks tasuda riigilõiv 12 eurot.

Ametlikult registreeritud juhendaja võib sõidupraktikat läbi viia ainult sellele inimesele, kelle nimi on märgitud juhendaja tunnistusele või kantud liiklusregistrisse. Kui juhendatav on noorem kui 18-aastane, siis teda võib juhendada üksnes tema seaduslik esindaja.

Vajalikud dokumendid õppepraktikale kaasa

Muidugi peab ka õppesõitu tegeval õpilased olema ette näidata koolituskursuse õpingukaart või koolituskursuse tunnistus, ilma teooriat tundmata autorooli istuda ei tohi. Juhendajal peab kaasas olema juhiluba või isikutunnistus, temagi loetakse sõidupraktika ajal mootorsõidukijuhiks.

Autole tuleb nähtavale kohale kinnitada õppesõiduki tunnusmärk, see hoiatab ka teisi liiklejaid, et roolis on algaja ja nii osatakse sellega paremini arvestada. Kindlasti ei või juhendajal ka kõrval istudes joobe tunnuseid olla. Liiklusohutus ennekõike!

Eraldi kindlustust vaja ei ole

Kui roolis on vähese sõidukogemusega juht, siis tahes-tahtmata võib ette tulla olukordi, kus õnnetus ei hüüa tulles ning vaja on kindlustuse sekkumist. If Kindlustuse riskijuht Kristo Piiroja kinnitab, et eraldi kindlustust pole vaja teha, sest see on juba kindlustusega kaasas ja hinna sees. Ka õppesõidul juhtuva avarii korral, kehtib liiklus– ja kaskokindlustus samadel tingimustel nagu juba kogemustega juhi puhul. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.