Kasulik teada: millal võib kindlustus tagasinõude esitada?

Kui kiirust ületatakse rohkem kui 41 km/h ja põhjustatakse õnnetus, siis tuleb kahjud kõik omast taskust kinni maksta.Foto: Shutterstock

Liikluskindlustuse mõte on tagada autoomanikule, et õnnetusse sattudes ei peaks tekitatud kahju ise kinni maksma või kannatanu rollis kahjusid süüdlaselt sisse nõudma. Sellest hoolimata on kindlustusseltsil osadel juhtudel õigus juba välja makstud hüvitist tagasi nõuda. 

If Kindlustuse sõidukikahjude grupijuht Taavi Kruus räägib lähemalt, mis põhjustel võib kindlustus tagasinõude esitada. 

Kruusi sõnul on sündmuskohalt lahkumine kannatanut või politseid juhtunust teavitamata üks kõige sagedasemaid vigu, mida inimesed teevad ning mis neile hiljem valusalt kätte võib maksta. “Oletame, et oled näiteks parklas ja riivad teist sõidukit ning otsustad sündmuskohalt lahkuda. Kui hiljem tuvastatakse, et kahju tekitasid sina, siis hüvitab küll kindlustus kannatanule tekitatud kahjud, kuid esitab sündmuskohalt lahkunud süüdlasele tagasinõude ning lisaks algatab ka menetluse politsei,” sõnas ta.

Lisaks sündmuskohalt lahkumisele võib kindlustusselts tagasinõude esitamist põhjustada ka mitmed teised faktorid. Ei tule tõenäoliselt üllatusena, et joobes või juhtimisõiguseta juhi põhjustatud kahjude kandmine jääb juhile endale.

Samuti on kindlustusseltsil väljamakstud hüvitise tagasinõudmise õigus juhul, kui õnnetuse põhjustanud sõidukil puudus kehtiv liikluskindlustus.

Piirkiirusest kinni pidamine on kõigile kohustuslik ning kiiruseületajate tekitatud kahjude korral küsib kindlustus väljamakstud hüvitised samuti tagasi. “Kui kiirust ületatakse rohkem kui 41 km/h ja põhjustatakse õnnetus, siis tuleb kahjud kõik omast taskust kinni maksta,” rääkis Kruus.

Samuti on kohustus mõlemal õnnetuses osalenud osapoolel teavitada viivitamatult kindlustust. Kui kindlustus soovib sõidukit üle vaadata või küsib juhtumi kohta lisaselgitusi, tasub nendega koostööd teha. Vastasel juhul on kindlustusel õigus kahjuhüvitisest osa tagasi nõuda.

Mis saab siis, kui autol ülevaatust pole?

Mõneti on inimestes tekitanud küsimus, et kui põhjustada avarii ülevaatuseta autoga, kas siis liikluskindlustus kehtib. Kruus selgitas, et õnnetuse põhjustanud sõiduki tehnoülevaatuse puudumine ei mõjuta kannatanutele kahjude hüvitamist.

Sellest olulisem on Kruusi sõnul juhilubade kehtivus ning kindlasti ka see, et sõidukis viibijad järgivad kõiki nõutud reegleid ja seadusi. “Äärmiselt oluline on sõidukis turvavöö kinnitamine, sest kui õnnetuse järel ilmneb, et näiteks juhil turvavöö kinnitatud polnud, võib see mõjutada nii kahju- kui ka ravikulude hüvitamist,” ütles ta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.