If Kindlustuse blogi

Kes hüvitab auto ja jalgratta kokkupõrkel tekkinud kahju?

Autojuhi põhjustatud õnnetuse korral korvab jalgraturile tekitatud kahju liikluskindlustus.Foto: Shutterstock

Kurb statistika näitab, et tänavu on aasta esimese viie kuuga toimunud jalgratturi osalusel juba 117 liiklusõnnetust (2020. aasta jooksul kokku 376). Karta on, et suvekuudel kasvab see number eriti jõudsalt, sest ilusad ilmad toovad veelgi enam rattureid liikvele. Autoga kokku põrgates jääb jalgrattur pea alati suurema kannataja rolli. Kelle kanda jääb aga õnnetuses tekkinud kahjude korvamine?

Autod on reeglina kindlustatud, liikluskindlustus on kohustuslik ning uuematel autodel on ka kaskokindlustus tavapäraseks saanud, kuid jalgrattale liikluskindlustust teha ei saa.

If Kindlustuse sõidukikahjude grupijuhi Taavi Kruusi sõnul sõltub kahjude korvamine sellest, kes on süüdlane. Ta selgitab, et kui autojuht oli õnnetuses süüdi, siis hüvitab jalgratturile tekitatud kahju (sealhulgas ka jalgratturile tekitatud tervisekahjustused) liikluskindlustus.

Kui õnnetuses on süüdi jalgrattur, siis hüvitatakse jalgratturile tekkinud kahju auto, kui suurema ohu allika, liikluskindlustuse alt, kuid hüvitist vähendatakse vastavalt ratturi süüle. Kui õnnetuse on põhjustanud jalgrattur, siis võib auto omanik esitada jalgratturile nõude tekkinud kahju hüvitamiseks. Sellise kahju hüvitab jalgratturi enda vastutuskindlustus, mida pakutakse koos kodukindlustusega

Kinnisvara omaniku vastutuskindlustus kaitseb kahju puhul, mille on omanik ise või tema pereliikmed (lapsed, elukaaslane) teistele põhjustanud. Olgu selleks siis omaniku korterist alguse saanud uputus, mis naabri lae rikub või tema krundil kasvav puu kukub naabri autole, sellisel juhul kannab kindlustus naabritele tekitatud kahju ning hüvitab vajalikud õigusabi- ja kohtukulud.

Taavi Kruus toob näite: “Kui elektritõukeratas või jalgratas põrkab mõne autoga kokku või lihtsalt sõidab parkivale autole otsa, siis igasugune plekimõlkimine võib osutuda äärmiselt kulukaks. Ja kui inimesel pole vastutuskindlustust sõlmitud, tuleb tal endal raha välja käia ja autole tekitatud kahju korvata.”

Jalgratturi põhjustatud õnnetuse korral hüvitab tema enda vigastused õnnetusjuhtumikindlustus

Kõige tähtsam on loomulikult turvaliselt sõita ja liikluses tähelepanelik olla. Kuid õnnetus ei hüüa tulles ja siis on hea teada, et vajalik kindlustus on sõlmitud ning vähemalt tekkinud kahjude hüvitamise pärast pole vaja pead vaevata.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.