If Kindlustuse blogi

Kes vastutab kindlustamata sõiduki eest liikluses?

Foto: Shutterstock.

Autosid liigub tänavatel aasta aastalt aina enam. Iga päev tuleb ette suuremaid ja väiksemaid õnnetusi, mis nõuavad kindlustusseltside sekkumist.

Liikluskindlustuseta autoga liiklusesse asumine on tegelikkuses muidugi seadusevastane ning seda ei tohiks juhtuda. Mis on aga tagajärjed, kui satutakse õnnetusse autoga, millel puudub liikluskindlustus?

Roolis olev isik kahjusid hüvitama ei pea

If Kindlustuse sõidukikahjude grupijuhi Taavi Kruusi sõnul on oluline mõista, et kindlustamata auto põhjustatud õnnetuse korral vastutab tekkinud kahjude eest sõiduki omanik. Juhul, kui auto on võetud liisingusse, siis laskub vastutus sõiduki vastutavale omanikule, kes on mainitud ka sõiduki registreerimistunnistusel.

Kindlustamata autoga tehtud avarii korral võivad autoomanikule tulla päris krõbedad arved, mistõttu tasuks kindlasti vältida kindlustamata autoga liikluses osalemist.

“Autojuht kahjusid hüvitama ei pea. Kindlustuskohustus on auto omanikul või liisingautode puhul vastutaval kasutajal, kes peab kindlustuse puudumisel kahjud hüvitama,” selgitab Kruus.

Jälgi, et kindlustus kehtiks

“Omaniku huvi ja kohustus on jälgida, et autol oleks kehtiv kindlustus ka juhul, kui sõidukit kasutab keegi teine,” toonitab Kruus. 

Autoomanikul on seadusega kohustus omada liikluskindlustust sõidukil, millega osaletakse liikluses, kuid liikluskindlustus võib säästa omanikku ka väga suurtest väljaminekutest, kuna kindlustusselts hüvitab teistele tekitatud kahju, mis liikluskindlustuse puudumisel tuleb auto omanikul endal hüvitada.

Oma sõiduk tuleb kindlustatada ka siis, kui sõidad autoga väga harva. Kindlustusseltsid saadavad enne kindlustuspoliisi lõppemist reeglina omanikule ka meeldetuletuse, sageli isegi mitmeid.

Siiski tasub aeg-ajalt oma sõiduki liikluskindlustuse kehtivust kontrollida Eesti Liikluskindlustuse Fondi kodulehel ning If Kindlustuse kliendina ka Ifi e-büroos, veendumaks, et ükski ebameeldiv üllatus sind ei tabaks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.