Kohustuslik lugemine: millal võib suvel teedel metsloomi kohata ja kuidas avariist hoiduda?

Metskits oma loomulikus keskkonnas, mitte autoteel. Foto: Elmo Riig/Sakala/Scanpix Baltics

Suvel on õnneks valge ja teeolud valdavalt head, aga samas on ka metsloomade kohtamine autoteedel tõenäolisem. Palju on metsades noorloomi, kes ei oska veel ettevaatlikud olla ning ka autodega sõidetakse rohkem.

Mis kell on loomad kõige aktiivsemad?

“Suurim tõenäosus on metsloomaga kokku põrgata õhtupoolikul. Vaatasime käesoleva aasta statistikat ja selle näitel registreeriti kella 18 ja 22 vahel üle 150 kokkupõrke,“ rääkis If Kindlustuse sõidukikahjude grupijuht Martin Kukk.

Kindlasti ei ole looma nähes tark signaali lasta ega kaugtuledega hirmutada. See võib metslooma ehmatada ning ettearvamatu käitumine hoopis raskemate tagajärgedega lõppeda.

Aleksei Turovski rõhutab samuti loomade käitumise eripärasid

Loomade puhul arvestada veel paljude faktidega, mille peale me ei tarvitse tulla. Näiteks tõi tuntud zooloog Aleksei Turovski kiiruse tajumise. Enamik loomi, nooremad ja kogenematumad kindlasti, ei suuda hoomata autode kiirust.

Nende jaoks on see hääl ja asi kuskil seal väga kaugel ning kui kiirus on üle 60-70 km/h, näiteks 110 km/h, siis nad ei suuda arvestada, et mõne sekundi pärast on see oht juba kohal. See on ka üks põhjus, miks loomad meie mõistes ebaloogiliselt käituvad ja auto lähenedes teele jooksevad. Üks hea näide on videole jäänud selles loos.

Võ kui teel seisab põder, passib otsa ja ära ei lähe, miks ometi? Sest põder ei ole füsioloogiliselt suuteline tagurdama. Samas tajub ta ohtu ning ei taha ringi pöörata ning teile saba näidata. Ja nii ta seal siis passib.

Kui õnnetus ikkagi juhtus, siis mis edasi?

Kui õnnetuses on vigastada saanud inimesed, tuleb juhtunust viivitamatult teavitada häirekeskust telefonil 112.

Vigastatud või hukkunud loomast tuleb informeerida keskkonnainspektsiooni valvetelefonil 1313.

Fikseerige juhtumi asjaolud ja otsasõidu tõendamiseks pildistage sündmuspaika. Teavitage kindlustusandjat juhtunust esimesel võimalusel ning tegutsege vastavalt kahjukäsitleja antud juhistele.

Kui kahju on tekkinud kokkupõrkel metsloomaga, siis hüvitab If Kindlustus kaskokindlustuse olemasolul kahjud ilma omavastutuseta. Küll on aga oluline, et sellisel juhul teavitataks sündmuspaigal viibides juhtunust politseid.

Osta kaskokindlustus lihtsalt ja mugavalt internetist!

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.