If Kindlustuse blogi

Kooliaeg on käes – mida liiklejatele soovitada?

Ülekäigurajal peavad tähelepanelikud olema kõik - need jalakäiad ja ratturid, kes teed ületavad ja ennekõike autojuhid, kes peavad teeületajat märkama ning peatuma.Foto: Shutterstock

Suur suvi on läbi saamas ja uus kooliaasta käes. Taas lisanduvad liiklusesse koolilapsed, kes on septembri esimestel päevadel koolikaaslastega kokkusaamise pärast elevil ja tähelepanu hajunud ning võib juhtuda, et pikemalt mõtlemata sööstetakse teele või tormatakse bussile.

Siinkohal oleks just õige aeg meelde tuletada, et ülekäigurajal peavad tähelepanelikud olema kõik – need jalakäijad ja ratturid, kes teed ületavad ja ennekõike autojuhid, kes peavad teeületajat märkama ning peatuma.

Veendu alati ohutuses

Kuigi jalakäijal on ülekäigurajal teed ületades alati eesõigus, on sellest teadmisest vähe abi, kui õnnetus juba juhtunud on. Seega poleks mõistlik iga hinna eest oma õigust taga ajada. Ise peab enne ülekäigurajale astumist veendunud olema, et juht on sind märganud. 

If Kindlustuse liikluskindlustuse tootejuht Reet Veilberg ütleb, et harvad pole juhused, kus ülekäigurada ületav jalakäija ei heida isegi hetkeks pilku teele. “Inimene vaatab otse maha või oma telefoni ja ignoreerib täielikult seda, et tema ümber on tihe liiklus. Ta läheb üle tee nö silmaklappidega, lootes sellele, et tal on eesõigus,” imestab ta.

Samuti peaks jalakäija autojuhile oma tee ületamise soovist märku andma, jääma tee äärde seisma, mitte kohe ülekäigurajale tormama.

Jalgrattal või mõnel kergliikuril teed ületades, peab alati kiirust alandama ja andma sõidukijuhile aega pidurdamiseks. “Jalg- või tõukerattur liigub suhteliselt kiiresti ja peab ise ka alati jõudma veenduda, et tee ületamine ohutu on. Seega tuleb hoog maha võtta, et mitte autole näiteks põõsaste või maja nurga varjust ootamatult ette söösta,” selgitab Veilberg. 

Kõige õigem on rattalt või kergliikurilt hoopis maha tulla ning seda käekõrval lükata. Autojuht on kohustatud teed andma jalakäija kiirusel liikuvale ratturile või liikuriga sõitjale. Kindlasti on vajalik rattal või kergliikuril liiklejal kanda kiivrit. Helkur peab igal liiklejal aga pimedal ajal iseenesest mõistetavalt küljes olema.

Veilberg loodab, et ehk on autojuhid sügiseks juba harjunud olema topelt ettevaatlikud ja jälgima kõiki kaasliiklejaid, nii ratastel kui jalgsi, kes eri suundadest üllatada võivad. Suureks abiks on siin ka liikluspolitsei, kes tavaliselt septembri esimestel päevadel koolide lähikonnas ja ülekäiguradadel liiklust rahustamas on.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.