Kuidas teha nii, et sinu eelmise autoga tehtud avariides ei jääks vastutajaks sina?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Auto müümine ei ole iseenesest midagi keerulist, kuid lisaks ostu-müügi lepingule tuleks kindlasti teha kindlaks, et ka sõidukiga seotud vastutus läheb üle uuele omanikule. See puudutab näiteks parkimistrahve ja ka liiklusõnnetusi.

Teatavasti on sõiduki liikluskindlustus seotud registrijärgse omanikuga. See tähendab, et kui oma sõiduki maha müüd ja paberil ostu-müügilepingu ära vormistad, on seaduse silmis sõiduk ikka veel sinu vastutusel.

Seega, kui peale sõiduki mahamüümist uus omanik parklast välja keerates avarii teeb, jääd kindlustuse mõttes süüdi sina. Ifi liikluskindlustuse tootejuhi Reet Veilbergi sõnul tuleb päris sageli ette olukordi, kus sõiduk käib paberil käest kätte, kuid sisuliselt on sõiduk eelmise või üle-eelmise omaniku nimel.

“Seetõttu tuleks ikka päris punktuaalne olla,” ütles Veilberg. Kui sõiduk läheb uue inimese kätte, peaks ka sõiduk kohe ümber registreeritud saama.

Kuidas sõidukit müües kohe ka kindlustusvastutus üle anda?

Paberil sõlmitud ostu-müügilepingust ei saa kindlustusselts ega Maanteeamet kuidagi teadlikud olla. Selleks, et uus omanik ka sõiduki registris vastutavaks muutuks, on kaks varianti.

Üks ja kõige lihtsam variant on sõlmida ostu-müügileping Maanteeameti e-teeninduses, kuna seal jõuab info kohe Maanteeameti registrisse ning kui ka liikluskindlustus on veel sinu nimel, hakkab kahjude eest vastutama uus omanik.

Teine lahendus kehtib juba paberil sõlmitud lepingu puhul. Seadus näeb ette, et uuel omanikul sõiduki ümberregistreerimiseks aega viis päeva. Kui sa endise omanikuna aga oodata ei taha, on võimalik lepinguga pöörduda Maanteeameti teenindusbüroosse ning teatada sõiduki võõrandamisest, mis juhul sõiduk ajutiselt registrist kustutatakse. Sellel hetkel lõppeb liikluskindlustuse poliis automaatselt ja auto uus omanik peab hoolitsema uue kindlustuse eest.

Võõrandamisest on võimalik Maanteeametile teatada ka interneti teel, kuid sellisel juhul võib kuluda kuni kolm päeva, et Maanteeametis see avaldus kinnitatakse. Tasub teada, et kui sõidukil on veel kehtiv liikluskindlustuspoliis, siis on uuel omanikul õigus allesjäänud perioodi eest makstud summa endale saada.

Tehniliselt on ostu-müügilepingul märgitud kuupäeva alusel võimalik juhtunud avarii ka hiljem kohtus vaidlustada, kuid see on tõenäoliselt variant, mida kumbki osapool ei taha proovida.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.