Kuidas toimida autoõnnetuse korral, et kahjukäsitlus läheks ladusalt

Foto: Shutterstock

Sügis-talvel võivad autojuhtidele saatuslikuks saada libedus ja pimedus, kevad-suvel ootamatult teele põikavad metsloomad. Ükskõik kui ettevaatlik ja tähelepanelik ka oled, õnnetus võib tabada ikka.

If Kindlustus on kokku pannud soovitused, kuidas liiklusõnnetuse korral käituda, et mitte raskendada kahjujuhtumi käsitlemist.

Vormista paberid kohapeal

Üks sagedasemaid vigasid, mis peale autode kokkupõrget tehakse, on see, et õnnetuse osalised vahetavad sündmuskohal vaid kontaktandmeid, kuid vajalikke dokumente kohe ei vormista.

Oluline on teada, et õnnetusjuhtumi fikseerimiseks ja süülisuse tuvastamiseks ei ole piisav ainult see, et üks osapool tunnistab end sündmuskohal süüdi ja ka allkirjastab vastava paberi.

Kindlasti tuleb fikseerida seegi, kuidas ja missugustel asjaoludel õnnetus juhtus, kirjeldada liiklusõnnetuse toimumise skeem ja lisada mõlema autojuhi selgitus.

Lisaks liiklusõnnetusest teatamise blanketi vormistamisele võiks üles pildistada või mõnel muul moel jäädvustada ka õnnetuses osalenud autode asukohad ning vigastused.

Niisugusel viisil vormistatud kirjalik dokument välistab selle, et mõni õnnetuses osalenu annab hiljem teistsuguseid ütlusi.

Kui dokumendid on puudulikult vormistatud või jäänud üldse tegemata, võib juhtuda, et autojuhid annavad hiljem erinevaid ütlusi ja seetõttu on süüdlast keeruline tuvastada (või ei ole see üldse võimalik) ja kannatanule ei saa ka kahjusid hüvitada.

Kui oled kannatanu, ära nõustu segaste ettepanekutega

Kui oled liiklusõnnetuses kannatanu rollis, väldi igasuguseid kokkuleppeid, mida õnnetuse põhjustaja pakub. Kui õnnetuse põhjustaja osas pooled kokkuleppele ei jõua, siis tuleb kohale kutsuda politsei. Olukord tuleb fikseerida ja seejärel lasta politseil ning kindlustusspetsialistidel oma tööd teha.

Õnnetuse põhjustaja lubadus, et ta kannab kahjud või remondib ise rikutud auto, ei ole mingil moel siduv. Kohapeal tehtud kokkulepped lõppevad pahatihti hoopis sellega, et süüdlane keeldub lubadust täitmast ja kannatanul tuleb rikutud masin hoopis oma kulu ja kirjadega ära remontida lasta.

Õnnetuse kuupäev olgu õigesti märgitud

Paraku juhtub aeg-ajalt ka seda, et erinevatel põhjustel (nt ei ole õnnetuse põhjustajal parasjagu kehtivat liikluskindlustust, kardetakse, et teavitamine jääb hiljaks vms) märgitakse liiklusõnnetuse teatisesse vale (enamasti hilisem) kuupäev.

Seda ei tohi teha ka siis, kui nii toimimine tundub inimlik. Et mitte riskida segaduse ja kindlustushüvitisest ilmajäämisega, tuleb kõik faktid dokumentides kindlasti ausalt ja õigesti fikseerida. Lisaks tuleb arvestada, et teadlikku valeinfo andmist nii põhjustaja või kannatanud poolt tõlgendatakse kui kindlustuskelmust.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.