If Kindlustuse blogi

Miks on liikluskindlustus kohustuslik?

Tänu kohustuslikule liikluskindlustusele jäävad õnnetuse põhjustaja tekitatud kahjud alati kindlustusseltsi kanda. Selge on, et suuremate juhtumite puhul võivad need summad ulatuda isegi sadadesse tuhandetesse eurodesse.Foto: Shutterstock

Kurb statistika näitab, et Eestis satub aasta jooksul liiklusõnnetusse pea iga kümnes sõiduk, siia kuuluvad nii teedel toimuvad avariid kui ka parklates ja õuealadel aset leidvad väiksemad plekimõlkimised.

Sellistes olukordades on hea teada, et avariis kannataja pooleks jäänule katab kahju liikluskindlustus ning põhjustaja ise ei pea oma kukrut kergitama.

Mis on liikluskindlustus?

Liikluskindlustus on Eestis kohustuslik vastutuskindlustus, millega kindlustatakse see kahju, mida sõiduki omanik kolmandale isikule tekitab. Lihtsamalt öeldes – kahju tekitaja ei pea ise teise poole sõidukile tekitatud kahju hüvitama oma taskust, vaid seda teeb kindlustusandja.

Ilma liikluskindlustust omamata ei tohi ühegi autoga sõita. Just see kindlustus tagab, et mistahes kahju põhjustaja ei pea oma kukrut kergendama ja kannataja sõiduki remonti kinni maksma hakkama.

Kujutagem korraks ette, et parklas tagurdab keegi teisele autole otsa ja liikluskindlustus ei ole kohustuslik. Mis siis juhtuks? Olukord oleks selline, et kõik avarii- ning kahjuolukorrad lahendatakse süüdlase-kannataja põhimõttel ning lisaks enda auto remondile tuleks plekimõlkijal sel juhul kinni maksta ka need kahjud, mis ta teisele autole põhjustas.

Kuid liikluskindlustus ei hõlma vaid sõidukeid: avariis võivad kannatada saada ka inimesed või lihtsalt tee ääres olevad objektid. Liikluskindlustuseta tuleks tõsisema juhtumi korral hakata omast taskust maksma näiteks liiklusmärkide, eraldusribade eest ja isegi kannatanute haiglaarveid.

Liikluskindlustus võib päästa hiigelarvetest

Tänu kohustuslikule liikluskindlustusele jäävad õnnetuse põhjustaja tekitatud kahjud alati kindlustusseltsi kanda. Selge on, et suuremate juhtumite puhul võivad need summad ulatuda isegi sadadesse tuhandetesse eurodesse. Liikluskindlustus kehtib ka vastupidi: alati võib olla kindel, kellegi teise poolt põhjustatud kahjusid ei pea ise oma taskust maksma hakkama, vaid seda teeb teise poole kindlustusselts.

Lisaks liikluskindlustusele võib sõidukil olla vabatahtlik sõidukikindlustus, rahvakeeli kaskokindlustus. Sellega on kindlustatud sõiduk ise, mis tähendab, et kindlustusandja hüvitab kahju, mis tekkis kindlustatud sõiduki kahjustumise või hävimise tõttu.

If Kindlustuse kaskokindlustuse pakettidega saab tutvuda siin.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.