Miks on võimsamate autode kindlustamine tihtipeale kallim?

Foto: Scanpix/PM/Sander Ilvest.

Igal kindlustusseltsil on nii liiklus- kui ka kaskokindlustuse hinnapakkumiste koostamiseks oma süsteem, mis võtab arvesse erinevaid faktoreid ja tegureid ning mille põhjal arvutatakse välja igale kliendile ja sõidukile vastav hind. Üheks faktoriks, mida kindlustuspakkumise maksumust arvutades vaadatakse, on auto mootori võimsus.

If Kindlustuse liikluskindluse tootejuhi Reet Veilbergi sõnul on asi võimsamate autodega üpris lihtne. “Võimsamate autode kindlustamine on kallim, sest nendega põhjustatakse kahjusid sagedamini ning kahjud on enamasti ka suuremad,” selgitas ta. Kindlustusseltsid tuginevad oma arvutustes peamiselt statistikale ning kahjusagedusi vaadates on selge, miks seltsid võimsamate mootoritega sõidukite kindlustamiseseks kallimaid hinnapakkumisi teevad.

Kahjusagedus tähendab seda, mitu kahjujuhtumit aastaringselt 100 kindlustatud autoga toimuks. Alla 90 kW võimsusega sõidukitest põhjustavad tõenäoliselt liiklusõnnetuse 4,5 juhti. 90-130 kW sõidukiga 5,7 juhti sajast ja sealt edasi juba 7 juhti sajast. Koos mootori võimsusega kasvab lisaks kahjusagedusele ka põhjustatud kahjude raskusaste. Ehk kui väiksema võimsusega auto põhjustatud kahju jääks 1100 euro kanti, siis juba võimsama sõidukiga oleks keskmine kulu üle 1300 euro.

Lisaks rahalisele kahjule peavad kindlustusseltsid arvestama ka inimeludega. Koos auto võimsusega kasvab ka risk, et õnnetuses saab kannatada inimene. Põhjuseid võib leida mitmeid: näiteks võib võimsama auto juht tunda end liikluses turvalisemana ja kõikvõimsamana, suureneb kiusatus teha ohtlikumaid manöövreid ning tihedamini kiirendada, rääkimata suurematel kiirustel sõitmisest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.