Millal ja milliste loomadega juhtub enim õnnetusi Eesti teedel?

Metsloomadega seotud õnnetused Eesti teedel on iga aastaga üha enam sagedasemaks nähuks saanud. Sageli lõppevad need õnnetused nii looma, sõiduki või mõnikord isegi inimese enda jaoks üsna kehvasti.

Eestis juhtub igal aastal ligikaudu 5000 õnnetust metsloomadega ning see number on kasvanud iga aastaga.

Eesti Jahimeeste Seltsi Ulukid Teel projektijuht Urmas Salmu selgitab, et päris tegelikku teedel hukkunute loomade arvu me isegi ei tea, kuna need on ainult andmed, mis on ametlikult registreeritud keskkonnainfobaasis.

Mida näitab õnnetuste statistika?

If Kindlustuse statistikast lähtub, et 72% kokkupõrgetest juhtub metskitsedega ja 7% põtradega, millest saab järeldada, et lõviosa õnnetustest lõpeb tihti tõsisemate tagajärgedega. Mis on aga selle põhjus, miks need õnnetused järk-järgult aina tihenevad?

Urmas Salmu sõnul võib õnnetuste põhjustajateks olla mitu ajendit. Üheks võimalikuks faktoriks toob Salmu välja selle, et inimtegevus metsas on aastatega suurenenud. Siiski häirib loomi just nimelt tegevus, mitte see, et metsa enam pole, kuna näiteks põdrale on tühi lagendik suurepärane söögikoht.

“Klassika on ikkagi see, et metsloomad käivad mööda oma radasid ja söögikohtasid, kuna ka neil on omad vajadused. Täpselt nagu inimene käib poes ja kohtades kus tal vaja on käia, teeb seda ka metsloom,” lisas Salmu.

Ilmselt on juba paljudele teada asjaolu, et kõige ohtlikum ja tõenäolisem aeg kokkupõrkeks on muidugi pimedas. Umbes 80% õnnetusjuhtumitest toimub päikeseloojangust päikesetõusuni. Kõige sagedamini juhtuvad sellised õnnetused õhtusel ajal.

Võimalus õnnetuste vähendamiseks

Nagu ka eelpool mainitud numbritest näha, on probleem väga tõsine ning vajab kiiret sekkumist ja tähelepanu.

Selleks on If Kindlustus ja Eesti Jahimeeste Selts alustanud omavahelist koostööd projektiga, mille raames paigaldatakse maantee tähispostidele uudsed valgusreflektorid, et vähendada teedel metsloomadega seotud õnnetuste hulka.

Loe siit lähemalt, mida uued valgustõkke reflektorid endast täpsemalt kujutavad, ning kuidas need seda murettekitavat olukorda leevendada aitavad.

Kas teadsid, et metsloomaga seotud õnnetuste puhul aitab Sind kaskokindlustus?

If Kindlustuse kõigis kaskokindlustuse pakettides hüvitatakse loomale otsasõidust tekkinud kahjud omavastutusega 0 eurot.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.