Millega peaks arvestama, kui teed lapsele või tuttavale õppesõitu?

Foto: Depositphotos

Sageli teevad noored oma esimese autosõidu kuskil rahulikumal külavaheteel isa või onu juhendamisel. Tegelikult tuleb selliseid harjutussõite aga teha kindlate reeglite järgi. Et mitte seadust rikkuda ja pärast trahvi maksta, tuleb end esmalt registreerida juhendajaks. 

Rikkumisi olla ei tohi

Esimese asjana veendu, et sinul kui juhendajal oleks olemas vastava kategooria juhiluba ja vähemalt 5-aastane sõidukogemus. Staaži alla arvestatakse ka esmase juhiloaga sõidetud aeg.

Järgmiseks veendu, et sul ei ole kehtivaid karistusi, sest vastasel juhul sa juhendajaks ei kvalifitseeru.

Juhendamiseks peab olema kehtiv tunnistus või õigus, mille väljastab Transpordiamet. Seda on võimalik mugavalt taotleda Transpordiameti e-teenindusest. Selleks tuleb esitada isikut tõendav dokument, juhiluba, vajadusel ka kehtiv tervisetõend ja lõpuks tasuda ka riigilõiv.

Autojuhiks loetakse ka juhendajat ennast

Meeles tuleb pidada, et sõidupraktikat võib läbi viia ainult sellele inimesele, kelle nimi on märgitud juhendaja tunnistusele või kantud liiklusregistrisse. Ära unusta, et juhendada saab ainult seda inimest, kes on autokoolis juba pereliikme abil õppesõidu tegemiseks ette nähtud taseme saavutanud. Nii saab olla veendunud, et juhendatav tunneb piisavalt liiklust ning teooriat. Kui juhendatav on veel alaealine, siis võib teda juhendada üksnes tema seaduslik esindaja.

Õppesõidu ajal loetakse ka juhendajat juhiks, mis tähendab, et tal peab olema õppesõidu ajal kaasas isikut tõendav dokument või juhiluba.

Sõidu ajal tuleb nähtavale kohale paigaldada õppesõidu tunnusmärk, et teised liiklejad oskaksid sellega arvestada.

Igaüks juhendajaks ei sobi

Kui hakkad kedagi kõrvalt õpetama, on oluline mõista, et edu võtmeks on juhendaja ja juhendatava omavaheline koostöö ja hea läbisaamine. Kindlasti ei tohiks juhendatav olla juhendaja karmi või äkilise reaktsiooni hirmus pinges ja närviline. 

Juhendaja peab olema kannatlik ning tal peab jätkuma positiivset ja mõistvat suhtumist, sest juhendatav on alles õppimisfaasis ning võib teha vigu. Seepärast on juhendaja rahulik meel eriti olulisel kohal.

Eraldi kindlustust vaja ei ole

Kui roolis on vähese sõidukogemusega juht, siis võib esineda õnnetusi ja on vaja kindlustuse sekkumist. Kui õppesõitu tehakse pereliikmele, siis nii If Kindlustuse kaskokindlustus kui ka liikluskindlustus kehtivad tavatingimustel. Eraldi kindlustust pole vaja teha.

Kui sul veel oma sõidukile kaskolepingut sõlmitud ei ole, siis saad oma sõiduki kaskokindlustuse hinda arvutada siin. Liikluskindlustuse hinda saad arvutada siin.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.