If Kindlustuse blogi

Millisel juhul võid liikluskindlustuse hüvitisest ilma jääda?

Liikluskindlustus on loodud õnnetuses kannatada saanud osapoolele kahjude hüvitamiseks ning on seetõttu ka seadusega kõikidele mootorsõiduki juhtidele kohustuslik. Tihtipeale mõeldakse kindlustusest kui “kaitsest” ning mõnes mõttes peab see ka paika – kindlustus kaitseb õnnetuse korral just süüdlast kannatanu kahjunõude eest.

Kuid liikluskindlustusel on selged piirangud ning mitte üksi poliis ei kaitse inimest tema enda rumaluse või hooletuse eest. Seetõttu on oluline meelde tuletada, kuidas kindlustusjuhtumi korral käituda ning millal liikluskindlustusest tegelikult kasu on.

If Kindlustuse liikluskindlustuse tootejuhi Reet Veilbergi sõnul on sündmuskohalt lahkumine üks kõige sagedasemaid vigu, mida inimesed teevad ning mis neile hiljem valusalt kätte võib maksta. “Ütleme, et oled näiteks parklas ja riivad kedagi ning otsustad sündmuskohalt lahkuda. Kui hiljem tuvastatakse, et kahju tekitasid sina, siis hüvitab küll kindlustus kannatanule tekitatud kahjud, kuid esitab sündmuskohalt lahkunud süüdlasele tagasinõude ning lisaks algatab ka menetluse politsei,” sõnas ta.

Teise üpriski sagedase juhtumina toob ta välja liiklusmärkide lõhkumise ja seejärel minema sõitmise. “Kui tuvastatakse, et juht lahkus ja kahjudest ei teatanud, võib iseendale kogemata või meelega karuteene teha,” selgitas Veilberg.

Lisaks sündmuskohalt lahkumisele võivad liikluskindlustuse hüvedest ilma jäämist põhjustada ka mitmed teised faktorid. Lugejale ei tule tõenäoliselt üllatusena, et joobes juhi põhjustatud kahjude kandmine jääb juhile endale. Siiski tuleb ka sellisel juhul võtta kindlustusega ühendust, sest vastasel korral võib antud juhi vastu esitatav nõue veelgi suureneda. Näiteks võib kannatanu otse süüdlasele esitada nõude asendussõiduki kasutamise eest ja mida kiiremini on kindlustusel olemas kogu info otsuse tegemiseks, seda lühem on ka võimalik asendussõiduki kasutamise periood.

Mõneti on inimestes tekitanud küsimus, et kui põhjustada avarii ülevaatuseta autoga, kas siis liikluskindlustus kehtib. Veilberg nentis, et kui avarii põhjustati tõesti tehnilise rikke tõttu, on ülevaatuse puudumine kahtlemata raskendav asjaolu. Enamikel puhkudel ülevaatuse puudumine aga kindlustusseltsi silmis kahjude hüvitamise osas määravaks faktoriks ei saa.

Sellest olulisem on Veilbergi sõnul juhilubade kehtivus ning kindlasti ka see, et sõidukis viibijad järgivad kõiki nõutud reegleid ja seadusi. “Äärmiselt oluline on sõidukis turvavöö kinnitamine, sest kui õnnetuse järel ilmneb, et näiteks juhil turvavöö kinnitatud polnud, võib see mõjutada nii kahju- kui ka ravikulude hüvitamist,” ütles ta.

Juhtumite puhul, kus kahju on tekitatud teisele osapoolele meelega, pole suure tõenäosusega abi liiklus- ega ka kaskokindlustusest.

Kui sul ei ole veel autol kaskokindlustust, siis hinda sellele saad arvutada siit. Liikluskindlustuse hinda saad arvutada siit.

Liikluskindlustus ja sellega seotud juhtumid ei ole alati sugugi lihtsakoelised ja selged. Ülevaate kõige levinumatest kindlustusega seotud küsimusest leiab If Kindlustuse kodulehelt.

Oled sa GEENIUS, RIKAS või PRO? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.