Mis asi on sundkindlustus ja miks sa seda kartma peaks?

Lühidalt on asi väga lihtne – liiklusregistris registreeritud sõiduk võib olla kohustusliku liikluskindlustusega kindlustamata kuni 12 kuud. Sõita sellisel juhul muidugi ei tohi.

Ajaliselt tähendab see, et kui liikluskindlustus on lõppenud ja ühe aasta jooksul ei ole uut tehtud, rakendubki sõidukile sundkindlustus. Samuti tuleb tähelepanelik olema uue või kasutatud sõiduki registreerimisel, ka siis võib teadmatusest sundkindlustuse nõude saada.

Milline selts mulle sundkindlustuse teeb?

Sundkindlustuse ehk automaatse liikluskindlustuse kindlustusandja on Eesti Liikluskindlustuse Fond.

Miks seda vältima peaks?

Oluline on teada, et sundkindlustus ehk automaatne liikluskindlustus pole oma tingimustel täpselt sama, mis kohustuslik liikluskindlustus.

Näiteks on selle makse tavalisest liikluskindlustuse maksest oluliselt suurem. Sundkindlustuse jaoks ei hakata sõidukile võtma pakkumisi erinevatelt seltsidelt, et saada parim ja soodsaim pakkumine vaid määrad on kehtestanud rahandusminister.

Kui sõiduki omanik või vastutav kasutaja ei tasu seda arvet, siis antakse see nõue üle kohtutäiturile.

Sundkindlustuse kallima hinna eesmärk ei ole kasumiteenimine, vaid see, et inimestel oleks motivatsioon sõlmida liikluskindlustus õigeaegselt ja korrektselt.

Lisaks rakendub sundkindlustuse puhul kahju tekitajale ka omavastutus summa 640 eurot, mida tavalise kohustusliku liikluskindlustuse puhul ei rakendata.

Aga kuidas vältida, juhul kui on plaanis sõiduk pikemaks seisma jätta?

Sõidukid, mida ei kasutata üle ühe aasta, soovitame liiklusregistrist kustutada või nende registrikanne ajutiselt peatada. Uunikumidele sundkindlustus ei rakendu.

Uue sõiduki soetamisel tuleb sundkindlustuse vältimiseks teha liikluskindlustus koheselt.

Kui on tehtud sundkindlustus, kuidas sellest lahti saada?

Loomulikult katkeb sundkindlustus juhul, kui sõidukile tehakse kohustuslik liikluskindlustus. Samuti siis, kui sõiduk kustutatakse registrist või peatatakse registrikanne ajutiselt.

Ka sõiduki võõrandamisel katkeb sundkindlustus ja eelmine omanik või vastutav kasutaja ei ole enam sellega seotud.

Samas tuleb sõidukit müües alati teha kindlaks, et uus omanik ikkagi selle enda nimel arvele võtab. Kuni teie olete registris sõiduki omanik, jääte vastutama ka võimalike kahjude eest.

Alati ei toimi ka 12 kuu reegel ja liikluskindlustus tuleb teha kohe

Uue sõiduki registreerimisel ei näe seadus ette ooteaega ja liikluskindlustus tuleb teha koheselt. Seda ka siis, kui osteti näiteks mootorratas ja ei plaanitagi seda kohe kasutama hakata. Sundkindlustuse vältimiseks tuleks see mootorratas ajutiselt registrist kustutada.

Peale ajutise kustutamise lõppu tuleb jällegi kindlustus teha koheselt ja pole aega 12 kuud sellega oodata.

Samuti ei ole aega oodata 12 kuud, kui ostetakse kasutatud auto, ka siis peab uus omanik tegema kindlustuse koheselt.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.