If Kindlustuse blogi

Mis faktorid mõjutavad elektriauto kindlustusmakset?

Foto: Scanpix/PM/Ain Liiva.

Veel kümme aastat tagasi nišina tundunud elektriautode turg on üha enam laienemas. Autotootjad ja analüütikud on praktiliselt ühehäälselt nõus, et elektriautode peale tulek ei ole enam aastakümnete, vaid aastate küsimus.

Eesti elektriautode turg on veel lapsekingades

Elektriautodele mõeldes tulevad esmalt pähe äkiline kiirendus, helita sõit ja keskkonnasõbralikum “tankimine”, kuid kui asi jõuab juba päriselt sõiduki omamiseni, tuleb vaadata ka teiste huvitavate küsimuste suunas. Üheks selliseks küsimuseks on elektriautode kindlustamine. Täpsemalt, miks on elektriautode kindlustamine praegu üldjuhul tavasõidukitest kallim?

Elektriautosid on Eestis vähe. Igakuist ostustatistikat vaadates on selge, et veel sel ja järgmisel aastal meie autoturul mingisugust revolutsiooni oodata pole. Siiski kasvab liikluses elektri pealt sõitvate masinate hulk järk-järgult, olgugi, et aeglaselt.

Täna ei ole enam kellelegi üllatus, et paljud linnas ringi sõitvad taksod liiguvad elektri jõul. Võiks öelda, et oleme sellega isegi ära harjunud. Ettevõtja seisukohast on elektriautode rendiautode või taksodena kasutamine muidugi täiesti põhjendatud, kuna kütusekuludelt on võimalik kokku hoida.

Mis mõjutab elektriauto kindlustamise hinda?

Teisalt mõjutab elektriautode kasutusala ka kindlustuse statistikat. Kui enamik liikluses osalevaid elektrisõidukeid on kõrgema riskisagedusega, mõjutab see tahes-tahtmata ka nende sõidukite kindlustuse hinda, mida kasutatakse isiklikuks otstarbeks. Samas rõhutab Ifi liikluskindlustuse tootejuht Reet Veilberg, et puhtalt sõidukite järgi ei saa siiski kindlustusmaksumuse hinda vaadata. “Ifis mõjutab liikluskindlustuse hinda enim siiski omaniku kindlustamise ajalugu,” ütles ta.

Kaskokindlustuse puhul mõjutab liikluskindlustusest suuremal määral hinda ka kindla mudeli remondikulud. Elektriautode puhul on senise kogemuse järgi remondikulud olnud tavasõidukitest teatud määral kõrgemal, mis mõjutab ka kindlustusmakse hinda.

Kuna autoturul on aga juba lähemal ajal oodata üpris suuri muudatusi, on elektriautode kindlustuse statistika pidevalt nihkumas. Mida enam inimesed elektriautosid ostavad, seda populaarsemaks muutub nende remontimine ja seeläbi ka kindlustamine.

Seega on elektriautod hetkel justkui revolutsiooni lävel ka kindlustusseltside vaatest ning küsimus paistab tegelikult olevat ainult ajas.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Üleskutse

Aita meil Autotundi teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan saadet Kuulan Autotundi

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.