Õnnetuse puhul ei ole mõistlik lugusid välja mõelda

Foto: Shutterstock

Igal aastal selgitavad kindlustusseltsid välja paarkümmend juhtu, kus kindlustusseltsilt lihtsalt raha kättesaamiseks või tasuta auto remontimiseks lavastavad inimesed väikese autoõnnetuse. Samuti tuleb ette valeandmete esitamist ja oma kahjude suuremaks näitamist kui need tegelikult on.

If Kindlustuse sõidukikahjude grupijuht Taavi Kruus märgib seda kommenteerides, et tegemist on pigem kahaneva trendiga, sest üha enam saadakse aru, et tegemist on õigusrikkumisega, kuriteoga, mitte lihtsalt süütu naljaga.

“Mis üldse on pettus? Inimene tänavalt kujutab ette, et tegu on suurejoonelise lavastusega, nii et tuleb ette, et muidu täiesti korralikud inimesed püüavad oportunistlikult olukorrast võimalikult suurt summat raha välja võtta,” märgib ta. “Mõeldakse, et mis siis sellest väikesest juurdelisamisest ikka on, endale ei anta aru, et tegu pole nutikuse ega uhkuseasjaga, vaid varguse ja majanduskuriteoga, mis on seadusega karistatav.”

Väiksest luiskajast saab kriminaal

Kindlustuskelmused liigituvad karistusseadikus tõepoolest kuriteoks ja võivad seetõttu ära rikkuda muidu täitsa korraliku inimese elu, piirates töövõimalusi ja ka muud, sest karistusregister, kust inimese kriminaalset tausta jälgida saab, on avalik.   

Lisaks sellele tuleb muidugi ära kanda ka karistus. Riik on hinnanud, et tegu on väga karmi teoga ja ka karistused ise on küllalt karmid: kas rahatrahv või kuni viie aasta pikkune vanglakaristus.

Suur osa pettusekatseid avastatakse

Tihtilugu on kelmid üllatunud, et nende tegu nii kiiresti avastati. Kuidas pettused välja tulevad?

Kindlustusseltsides töötavad kahjukäsitlejad ja ka kindlustusuurijad, kes on oma valdkonnas kogenud spetsialistid. Neile jäävad kergesti silma anomaaliad ja kahtlased asjaolud, mille põhjal juhtumile pidurit tõmmata.

Kui kindlustuspettus ilmsiks tuleb, pöördub kindlustusselts politsei poole, kes omalt poolt alustab uurimist. Kui asi saab tõendatud, viib prokuratuur asja kohtusse, kes langetab otsuse. Seega, kas on ikka mõistlik teadlikult pettust katsetada ja saada külge märk kogu eluks?

Õnneks väga suur enamik inimesi isegi ei kaalu selliseid mõtteid ja saavad aru, et igast õnnetusest tulebki teatada kindlustusseltsile, kus antakse nõu ja aidatakse teda. Et kaitsta oma sõidukit erinevate õnnetuste puhuks, on mõistlik sõlmida kaskokindlustus õigel ajal. On ka neid, kes on üritanud kindlustuskaitset osta peale õnnetuse toimumist, aga ka sellistel puhkudel on valel väga lühikesed jalad.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.