Põhjustasin sõbra autoga avarii. Kuidas see mõjutab mind ja kuidas sõpra?

Välja laenutatud sõiduki eest vastutab omanik.Foto: Shutterstock

Aeg-ajalt tuleb ette, et liigeldakse sõidukiga, mis on kellegi teise nimel. Kas liiklus– ja kaskokindluse kohapealt on erinevus, kes sõidukit kasutab? Mis juhtub, kui minu autoga keegi teine avarii põhjustab?

If Kindlustuse sõidukikahjude grupijuht Taavi Kruus ütles, et sõiduki liiklus- ja kaskokindlustus kehtivad olenemata sellest, kes seda kasutab. Küll aga on võõra autoga sõites mõned olulised nüansid, mida tuleb silmas pidada. 

Mida teha avarii korral?

Nii nagu oma isikliku auto puhul, tuleb ka kellegi teise sõidukiga avariisse sattudes juhtum fikseerida. Selleks saab kasutada liiklusõnnetuse paberblanketti või kasvõi täiesti tavalist paberit. Kõige kiiremini saab seda teha Eesti liikluskindlustuse fondi kodulehel.

Kindlustusjuhtumit fikseerides tuleks kirja panna võimalikult palju informatsiooni: kes ja mida tegi, kuidas õnnetus juhtus, milline oli sõidukite liikumine jne. Kindlasti tuleb üles märkida sõidukite numbrimärgid ning juhtide nimed, isikukoodid ja kontaktid.

Kui sõidukil on pardakaamera, siis kindlustusjuhtumi asjaolude väljaselgitamine on oluliselt lihtsam. 

Välja laenutatud sõiduki eest vastutab omanik

Enne võõra autoga sõitma minekut, peab juht veenduma, et sel oleks kehtiv liikluskindlustus. Eriti kindel peab selles aga olema autoomanik. “Kui kindlustamata sõidukiga põhjustatakse kahju, siis esitab kindlustus sõiduki omanikule tagasinõude väljamakstud hüvitise osas. Juhile nõuet ei esitata,” rõhutab Kruus. 

Oluline on teada, et kindlustuspoliisi arvutamisel võetakse arvesse fakti, et sõidukiga on põhjustatud kahju. Täpseid valemeid selleks olemas ei ole ja igal kindlustusseltsil on oma metoodika. 

“Kui sõber teeb teie autoga avarii, siis mõjutab see teie sõiduki kindlustuse hinda, mitte sõbra oma. Tuleb väga hoolikalt valida, kellele oma autot laenate. Õnnetus mõjutab sõiduki omanikku või liisitud sõidukite puhul vastutavat kasutajat. See ei mõjuta inimest, kes kindlustusjuhtumi põhjustas,” selgitab Kruus.

Ega auto pole endiselt sinu nimel?

Kruus toob välja, et probleeme on olnud ka sõidukitega, mis on maha müüdud, kuid Transpordiametis on jäetud omanikuvahetus vormistamata. “Kui näiteks uus omanik kindlustust ei tee ja põhjustab õnnetuse, siis tuleb kahjud kinni maksta vanal omanikul. Ametlikult on sõiduk eelmise omaniku oma.”

Seega tuleb sõidukit müües alati veenduda, et müümise info oleks ka Transpordiametil olemas. Kõige lihtsam on omanikuvahetust vormistada Transpordiameti e-teeninduses. Muuseas, seal on ka riigilõiv 20 protsenti soodsam võrreldes paberlepingu alusel omanikuvahetuse registreerimisega. 

Lisaks kohustuslikule liikluskindlustusele võiks sõidukil olla kaskokindlustus. See kaitseb ootamatuste eest ja kehtib ka siis, kui keegi teine teie autot kasutab. 

Vaata ja arvuta lähemalt siit, kui palju läheb maksma kaskokindlusus sinu sõidukile.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.