Raadios autovargustest ei teatata ja sellel on oma kindel põhjus

Tasub meeles pidada, et kõik vargused ei pruugigi alati vargused olla.Foto: Shutterstock

Kunagi oli raadios omaette teadeterubriik, kus iga päev loeti ette nimekiri autodest, mis eelmisel päeval ärandatud olid. Tänapäeval seda enam ei tehta ja põhjus on väga lihtne: kolmekümne aasta taguse ajaga varastatakse autosid harva.

“Meieni jõuab aastas kümmekond sellist juhtumit,” kommenteerib olukorda If Kindlustuse sõidukikahjude grupijuhi Taavi Kruus. “Ja autod, mida varastatakse, on eelkõige premium klassi omad, kallimad sõidukid, nagu näiteks Toyota Land Cruiserid.”

Tänapäeval enam autoaknaid ega lukke ärandamisel enamasti ei lõhuta. Kuna autod on täis elektroonikat, kasutatakse ka ärandamiseks häkkimist: programmeeritakse võltspult, mille abil auto kätte saab. 

“Või on nii, et auto pargitakse maja ees, võtmed on toas. Vastavate seadmete abil pannakse see pult autot avama ilma sisse murdmata ja midagi lõhkumata,” selgitab Kruus.

Autovargad pigem välismaal

Viimaste aastate lõikes on need trendid püsinud üsna samad: Eestis oma elukutselised autovargad puuduvad ja tegemist on pigem kas Lätist või mõnest muust riigist pärit jõukudega, kes võib-olla mõne siinse kurikaela kampa võtavad. Ja kui mõni neist kinni püütakse, siis kukuvad kohe ka numbrid drastiliselt. Kui kümnest vargusest on teinud üks jõuk viis, siis juhtub see lihtsalt.

Küll peaksid ettevaatlikud olema need, kes autoga Vahemere kanti ja eriti Hispaaniasse sõidavad. “Tunde pealt öeldes, seal on autode vargus kuritegevuse valdkonnana jätkuvalt olemas,” märgib Kruus. Kui Eestis käib asi lainetena ja on nii-öelda projektipõhine, siis Hispaanias võib see tabada igaüht.

Kõik varguseteated polegi tegelikult vargused

Omaette küsimus on see, mis varguse alla üldse liigitub. “Meid teavitatakse sõiduki vargusest siiski rohkem kui neid toimub, aga osa varguse teadetest pole vargused, vaid tegemist on segaste suhetega,” ütleb Kruus.

Näiteks selline olukord, kus lahkumineku protsessi käigus jäädakse vara jagamisega jänni ja kui eksabikaasa autoga minema sõidab, siis pöördutakse politseisse ja kindlustusseltsi poole. Loodetakse saada hüvitist, selle asemel et suhteasjad selgeks rääkida. 

Aga vargus pole ka näiteks see, kui kellelegi kolmandale väljarenditud autot tagasi ei tooda. Kindlustustingimustes on vargus väga selgelt lahti kirjutatud, omastamised, kelmus ja teised varavastased teod pole olukorrad, mis selle alla käivad.

Kui soovid enda sõidukit kaitsta varguste vastu või erinevate õnnetuste puhuls, uuri ka kaskokindlustuse võimalusi. Lisainfot saad alati küsida Ifi kindlustustelefonilt 777 1211.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.